Jak sprawdzić SEO strony internetowej – darmowe narzędzia
Widoczność strony w Google
Jeśli pozycjonujesz stronę internetową albo sklep internetowy na Polski rynek, to do sprawdzenia widoczności proponuję Ci użycie jednego z dwóch polskich narzędzi – Senuto lub Semstorm. Oba mają bezpłatne okresy testowe. Dzięki temu sprawdzisz aktualny stan Twojej strony w wyszukiwarce Google.
Ograniczeniem tych narzędzi jest to, że opierają się na własnych bazach słów kluczowych i jeśli masz bardzo niszową branżę lub bardzo lokalny biznes możesz nie zobaczyć tam za wielu danych.
Jeśli korzystasz z usług pozycjonowania lub usług firmy SEO to powinieneś widzieć wzrost ilości słów kluczowych widocznych w Google. Jeśli tego wzrostu brak i nic się nie dzieje od wielu miesięcy na tych wykresach to powinieneś poczuć właśnie takie uczucie w żołądku, że coś jest nie tak.
W kolejnych krokach samodzielnie sprawdzisz, czy Twoje przeczucie było słuszne. Nie nastawiaj się teraz na żadnego konkretne decyzje.
Jak sprawdzić ruch z Google
Do tego proponuję Ci posłużyć się dwoma darmowymi narzędziami – Google Search Console oraz Google Analytics. Jeżeli jeszcze ich nie posiadasz, to założenie ich i konfiguracja nie powinny przysporzyć Ci dużo problemów. Są to podstawowe narzędzia, dzięki którym będziesz widział czy efekty prac przekładają się na ruch w witrynie.
Sprawdzenie widoczności strony w Google Search Console
Po zalogowaniu do konsoli wyszukiwania Google ( https://search.google.com/search-console ) przejdź do zakładki Skuteczność (znajduje się po lewej stronie w menu). Wybierz zakres dat 16 miesięcy. Na interaktywnym wykresie wybierz kliknięcia i wyświetlenia. Jeśli chcesz możesz wybrać więcej opcji.
Z pomocą Google Search Console sprawdzisz również jakie strony i zapytania miały największą liczbę kliknięć i wyświetleń. Po wybraniu na interaktywnym wykresie wskaźnika Średnia pozycja dowiesz się również, na której pozycji się wyświetlały.
Klikając na słowo kluczowe w tabeli uzyskasz na wykresie postęp w kliknięciach, wyświetlaniach i pozycji.
Sprawdźmy teraz na jakie słowa kluczowe pokazywała się Twoja strona. Wybierz zakres ostatnich 28 dni i w tabeli kliknij w nagłówek Kliknięcia. Dzięki temu dowiesz się, które słowo kluczowe sprowadziło na Twoją stronę najwięcej ruchu.
Przełącz się teraz na zakładkę Strony i zobacz, które strony zgromadziły najwięcej ruchu.
Bardzo ważną i przydatną funkcjonalnością Google Serach Console jest to, że możesz sprawdzić na jakie słowa kluczowe została wyświetlona konkretna słowa kluczowa. Wystarczy, że klikniesz w adres strony lewym przyciskiem myszy. Po kliknięciu z powrotem przełącz się na zakładkę Zapytania.
Dzięki tym informacjom wiesz dla jakich słów kluczowych wyświetlają się konkretne podstrony, jakie zajmujesz średnie pozycje w badanym okresie czasu oraz – najważniejsze – jaki zgromadziłeś ruch z wyszukiwarki Google.
Jak sprawdzić skuteczność SEO w Google Analytics
Żeby sprawdzić jaki pozyskujesz ruch z SEO nie musisz wykonywać żadnej specjalnej integracji. Możesz to zrobić, wtedy zyskasz raporty z Google Search Console w Google Analytics. Jednak w przedstawionej metodzie integracja nie jest wymagana. Po zalogowaniu się do Google Analytics przejdź z lewego menu wybierz zakładkę Zachowanie, a następnie Strony docelowe.
Teraz w górnej części ekranu, pod nazwą wyświetlanego raportu kliknij na napisz Wszyscy użytkownicy. Rozwiniesz w ten sposób segmenty użytkowników w Google Analytics. Znajdź segment o nazwie Ruch bezpłatny i go wybierz. Pamiętaj o wyłączeniu aktualnego segmentu wszystkich użytkowników.
Przed Tobą teraz znajdują się dane na temat ruchu organicznego, pochodzącego z bezpłatnych wyników wyszukiwania. W tym raporcie również znajdą się inne bezpłatne wyszukiwarki internetowe poza Google, takie jak Bing, czy Yahoo. Dzięki temu możesz sprawdzić, które strony gromadzą ruch z SEO oraz jak zmieniał się on w czasie. Jeśli prowadzisz sklep internetowy dowiesz się również jaką wartość ma dla Ciebie ruch pochodzący z pozycjonowania. W przypadku strony z usługami również sprawdzisz, które strony docelowe realizują Twoje cele biznesowe.
Sprawdzenie wyglądu w wynikach wyszukiwania (SERP)
Nazwa firmy
Pierwszym podstawowym sposobem jest wpisanie nazwy firmy do wyszukiwarki. Jeżeli na pierwszej pozycji nie widzisz nazwy swojej firmy, to spróbuj dopisać miejscowość, w której się znajduje. Sprawdź czy uzyskany przez Ciebie wynik jest satysfakcjonujący.
Operator site:
Aby sprawdzić jak wygląda Twoja strona w wynikach wyszukiwania przejdź do wyszukiwarki Google. Wpisz słowo w polu wyszukiwania: site:ibb.media , zamiast ibb.media wpisz swoją domenę. Najważniejsze elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę to:
- Czy liczba wyników jest w przybliżeniu równa ilości podstron w Twoim serwisie internetowym.
- Na początku tytułu wyniku wyszukiwania znajduje się pozycjonowane słowo kluczowe.
- W opisie znajduje się słowo kluczowe
Sprawdzenie linkowania z zewnątrz
Jeśli pozycjonujesz swoją stronę lub zlecasz to agencji to warto zainteresować się pozyskiwanymi backlinkami (odnośnikami zewnętrznymi do Twojej strony internetowej). W przypadku pozyskiwanych odnośników zwracaj szczególną uwagę na anchor czyli na tekst odnośnika kierującego do Twojej strony. Dodatkowo przyjrzyj się do jakich stron Twojego serwisu internetowego prowadzą pozyskane linki (strona główna, strony usług, strony kategorii, produktów, etc.)
Google Search Console
Ponownie wracamy do konsoli Google. Teraz z lewego menu wybierz zakładkę Linki. Po kliknięciu otrzymasz najważniejsze informacje o zaindeksowanych linkach . Co to znaczy, że linki są zaindeksowane? To znaczy, że są widoczne dla systemu wyszukiwarki. Jeśli link został niedawno pozyskany może go jeszcze nie być w tych danych. Raport o linkach został podzielony na parę sekcji, poniżej opis każdej z nich
- Linki zewnętrzne – Linki spoza Twojej strony odsyłające do Twojej strony. Zwróć uwagę na ich liczbę
- Najczęściej linkowane strony – Strony, do których prowadzą linki ze stron zewnętrznych..
- Witryny z największą liczbą linków przychodzących – Linki odsyłające do Twojej strony spoza niej. Wartości są ograniczane do domeny głównej i grupowane.
- Tekst z największą liczbą linków przychodzących – Tekst linków na stronach zewnętrznych odsyłających do Twojej strony.
- Linki wewnętrzne – Linki z Twojej strony odsyłające do Twojej strony.
- Najczęściej linkowane strony – Strony, do których prowadzą linki z innych stron należących do Twojej strony.
Bardzo ważną i przydatną funkcją, z której powinieneś / powinnaś skorzystać jest możliwość eksportu danych. Obejrzyj je i zobacz w jak wygląda linkowanie zewnętrzne Twojej strony oraz czy z czasem system gromadzi informacje o nowych linkach. Jeśli nie widzisz tam żadnych linków zewnętrznych lub po dłuższym czasie pozycjonowania strony liczba jest bardzo mała, to znaczy, że powinieneś zainteresować się bardziej tematem link buildingu dla Twojej domeny.
Kolejnym niepokojącym sygnałem powinno być pozyskanie w przeważającej większości odnośników z tzw. exact match anchorem, czyli zawierających dokładnie to słowo kluczowe, na które pozycjonujesz swoją stronę. Takie linkowanie może (nie musi) być uznane za spam.
Majestic SEO
Majestic SEO to program służący do analizy linków prowadzących do stron. Jest dość powszechne i niedrogie, dla Ciebie najważniejsze jest to, że posiada darmową wersję dzięki, której sprawdzisz jak wygląda stan linkowania zewnętrznego strony. Darmowe konto możesz założyć na tej stronie: https://pl.majestic.com/account/register .
Po założeniu darmowego konta w Majestic SEO będziesz miał możliwość sprawdzenie profilu linków Twojej domeny. Wystarczy, że wpiszesz w pole wyszukiwania swoją domenę i klikniesz enter lub klikniesz w lupkę, a Twoim oczom ukaże się raport na temat backlinków domeny.
Moim zdaniem najważniejszym elementem tego raportu jest stosunek liczby zewnętrznych stron linkujących do domen. Im bliższy jest jedności tym jest bardziej zróżnicowany. Znowu zwróć uwagę na anchor text (tekst odnośnika, tekst kotwicy).
MOZ Link Explorer
Ostatnim narzędziem dzięki, któremu za darmo sprawdzisz profil linków jez MOZ Link Explorer (dawniej Open Site Explorer – OSE). Tutaj również będziesz musiał skorzystać z darmowego konta. Aby je założyć przejdź na stronę https://moz.com/link-explorer i wpisz nazwę domeny (stronę), którą chcesz sprawdzić. Kliknij w przycisk Get free link data. Po próbie pozyskania danych zobaczysz formularz służący do założenia bezpłatnego konta
Wygenerowany raport wygląda następująco.
Bardzo fajną opcją jest możliwość wygenerowania raportów w formacie CSV, który można zaimportować do arkusza kalkulacyjnego. Ponownie elementy, na które powinno się zwrócić uwagę to dywersyfikacja linków i domen, anchor teksty, jakość domen i linków przychodzących. Przełączając metryki możesz również zobaczyć czy liczba domen kierujących do Twojej strony rośnie.
Uwagi do sprawdzenia linków zewnętrznych
Każde z wymienionych narzędzi może pokazywać różne dane. Dzieje się tak dlatego, że programy te mają swoje roboty wyszukiwania, które przemierzają Internet w poszukiwaniu linków i mogą w różnym czasie indeksować różne odnośniki zewnętrzne.
Może też zdarzyć się tak, że za pomocą odpowiednich dyrektyw pliku .htaccess firmy pozycjonujące i freelancerzy ukrywają swoje zaplecza przed botami szukającymi i konkurencją. Najważniejsze przecież, żeby programy wyszukiwarki widziały linki – reszta jest nieważna.
Może też zdarzyć się tak, że linki do Twojej strony nie są już widoczne w sieci. Google Search Console utrzymuje również indeks historycznych linków.
Ostatnia uwaga to taka, że jeżeli firma pozycjonująca lub specjalista pozycjonujący Twoją stronę korzysta z techniki przejmowania wygasłych domen i przekierowywania ich na Twoją domenę, to na stronach z raportów linków przychodzących może znajdować się link do przechwyconej domeny, a nie Twojej strony.
Fajny artykuł ale 2 poprawki 1) Operator site już nie pokazuje wszystkich podstron zindeksowanych … i wg Google nie będzie ze względu na ograniczania zasobów przetwarzania przez serwery Google (nie dają rady). 2) Ruch organic w GA można sztucznie nabić 😉 Ps. Jedynym wiarygodnym źródłem informacji pozostaje GSC.
Adam dziękuję za Twój komentarz. Odniosę się tutaj do niego.
1) Operator site.
Tak zgadza się, operator site: nie pokazuje wszystkich wyników. Ale pokazuje szacunkową ilość stron w indeksie. Mi raczej chodziło o to, że w prosty sposób możemy sprawdzić tag meta title i właśnie ilość stron w indeksie.
Podczas próby zapytania site:amazon.com i ustawieniu 100 wyników wyszukiwania na jednej stronie, mogłem tylko dotrzeć do 4 strony wyników wyszukiwania. Więcej o tym operatorze, jego wykorzystaniu i ograniczeniach można przeczytaj na blogu https://moz.com/blog/25-killer-combos-for-googles-site-operator
2) Sztucznie nabijany ruch w Google Analytics – tak rzeczywiście może tak być, że nasi specjaliści nabijają nam sztucznie ruch, jeżeli odkryjemy to korzystając z Google Search Console, to jest to dość jasny sygnał, żeby wyjaśnić całą sytuację z firmą lub specjalistą.
Dziękuję za Twój komentarz!
Pozdrawiam!
Fajne porady, ale wydaje mi się, że tytuł niekoniecznie trafiony – sugeruje instrukcję jak wykonać audyt SEO, a raczej jest to po prostu analiza zmian widoczności, ruchu, linków. Dodatkowo warto żebyś jeszcze raz przeczytał tekst ponieważ wkradło się kilka literówek.
Michał, na wstępie bardzo dziękuję za Twój komentarz. Przejrzę jeszcze raz pod kątem literówek.
Co do tytułu, to miałem nadzieję, że nie będzie sugerował audytu. Bo nie jest to instrukcja audytu SEO strony. Na celu miałem pokazanie w jaki sposób za pomocą darmowych narzędzi można sprawdzić skuteczność działań związanych z pozycjonowaniem.
Pozdrawiam,
Ciekawy artykuł! tego szukałem! pozdrawiam i powodzenia w rozwoju strony.
Bardzo fajny artykuł. Sam od niedawna zajmuje się projektowaniem stron na WordPress. No i przyszedł czas na podstawy pozycjonowania. Najbardziej przydatne dla mnie z tego materiału są linki do stron sprawdzających linkowanie. Dzięki
Arku, dziękuję za Twój komentarz. Powodzenia!