Konfiguracja i instalacja Google Analytics 4 z Google Tag Manager – Kompletny przewodnik na start
W ostatnim kwartale 2020 roku Google dokonał zmiany nazwy swoich usług APP+WEB na Google Analytics 4 i oficjalnie wyszedł z wersji beta (według danych od Google). Oznacza to, że od teraz domyślną usługą (podczas tworzenia konta lub usługi) jest GA4. Jest to całkowicie odnowiona platforma (w porównaniu do poprzednich wersji). Nowy interfejs, nowy szablon tagów w Menedżerze tagów Google, nowy model danych itp.
W tym przewodnik przeprowadzę Cię przez jeden z podstawowych i fundamentalnych tematów, czyli jak zainstalować Google Analytics 4 za pomocą Google Tag Manager.
Tworzenie usługi i strumienia danych w Google Analytics 4
Żeby utworzyć nową usługę przejdź do sekcji Administracja (koło zębate w lewym dolnym rogu ekranu) i w kolumnie Usługa kliknij w przycisk +Utwórz usługę.
Następnie wprowadź nazwę dla nowej usługi. Może to być nazwa Twojej witryny, firmy, marki itp. Wybierz kraj swojej firmy, strefę czasową raportów i główną walutę, w której działa Twoja firma.
Następnie naciśnij Dalej, odpowiedz na kilka pytań, kliknij w niebieski przycisk Utwórz i twoja nowa usługa będzie gotowa.
Następnym krokiem jest skonfigurowanie pierwszego strumienia danych. Jest to źródło danych, z którego zdarzenia będą przesyłane do Twojej usługi Google Analytics 4. W jednej usłudze można mieć wiele źródeł danych. Na przykład 2 usługi internetowe, 1 dla aplikacji na Androida i 1 dla aplikacji na iOS.
Tworzenie strumienia danych GA4 dla strony internetowej
W tym poradniku skupimy się na śledzeniu działań użytkowników na stronie internetowej.
Aby utworzyć strumień danych Google Analytics 4 dla strony internetowej wybierz z menu konfiguracji usługi Strumienie danych, następnie wybierz na ekranie Sieć (Web)
Następnie wprowadź adres URL swojej witryny internetowej (na przykład https://dwapiksele.pl). Zauważ, że protokół https jest domyślnie wybrany. Jeżeli Twoja strona nie korzysta z SSL to przełącz tę opcją na http. Następnie wprowadź nazwę swojej witryny.
Tworząc strumień danych internetowych w Google Analytics 4, masz możliwość włączenia lub wyłączenia opcji Pomiar zaawansowany. Ma on pomóc marketerom w uzyskaniu jak największej liczby zdarzeń w raportach bez konieczności współpracy z programistami czy konfigurowania ich w Google Tag Manager.
Domyślnie ta funkcja jest włączona i automatycznie śledzi następujące zdarzenia:
- Wyświetlenie strony (nazwa zdarzenia: page_view).
- Przewiń (nazwa zdarzenia: scroll).
- Kliknięcie linku wychodzącego (nazwa zdarzenia: click z parametrem outbound: true).
- Wyszukiwanie w witrynie (nazwa zdarzenia: view_search_results).
- Zaangażowanie w wideo (events: video_start, video_progress, video_complete).
- Pobieranie pliku (nazwa zdarzenia: file_download).
Jeśli chcesz, możesz indywidualnie wyłączać lub włączać zdarzenia. Możesz to zrobić, klikając ikonę koła zębatego w sekcji Pomiar zaawansowany, a następnie klikając przyciski przełączające.
Jeżeli wszystko ustawiłeś to kliknij w przycisk Utwórz strumień.
Po utworzeniu strumienia danych znajdziesz się na ekranie Szczegóły strumienia danych z internetu, gdzie znajdziesz identyfikator pomiaru (Measurement ID), czyli kod trackingowy, który trzeba będzie podać w następnych krokach konfiguracji z wykorzystaniem Google Tag Manager.
Instalacja Google Analytics 4 z wykorzystaniem Google Tag Manger
Skoro mamy już nasz identyfikator śledzenia możemy dodać teraz tag Google Analytics 4 w Google Tag Manager. Jeżeli nie masz jeszcze swojego konta Google Tag Manager, to możesz je utworzyć korzystając z instrukcji tworzenia konta Google Tag Manger.
- Przejdź do swojego Google Tag Manager i utwórz nowy Tag wybierając Tagi. Następnie Nowy > Konfiguracja Tagu > Google Analytics: Konfiguracja GA4.
- Wklej identyfikator pomiaru z Google Analytics 4 do pola identyfikatora w Google Tag Manager.
- Jeżeli chcesz automatycznie śledzić wyświetlania strony (page_view), to pozostaw zaznaczone pole „Wyślij zdarzenie wyświetlenia strony po załadowaniu tej konfiguracji„. W przypadku gdy chcesz samodzielnie wywoływać page_view – np. na stronach typu one-page – to zastanów się nad tym, czy lepiej nie wdrożyć samodzielnie zdarzeń page_view.
- Jako regułę wybierz Wyświetlenie strony.
Sprawdzenie tagu GA4 w trybie podglądu GTM
Po podstawowej konfiguracji strumienia danych, przed publikacją warto sprawdzić czy stworzony przez Ciebie tag jest wywoływany. Żeby tego dokonać wybierz przycisk Podgląd w prawym górnym rogu ekranu.
Po włączeniu podglądu powinien pojawić się nowy tag GA4.
Testowanie i debugowanie GA4
Po skonfigurowaniu zdarzeń pora je przetestować. Podstawową funkcją stworzoną do debugowania danych GA 4 jest sekcja DebugView. Możesz go znaleźć w lewym dolnym rogu interfejsu Google Analytics 4.
Najprawdopodobniej nie zobaczysz tam żadnych danych. Jest to spowodowane tym, dane w DebugView są widoczne tylko wtedy, gdy włączony jest tryb debugowania w GA4. Nie mieszaj tego z trybem podglądu i debugowania Menedżera tagów Google. To dwie różne bestie.
Tryb debugowania możesz włączyć na parę sposobów:
- Włączając GA debugger jako rozszerzenie do przeglądarki Chrome – https://chrome.google.com/webstore/detail/google-analytics-debugger/jnkmfdileelhofjcijamephohjechhna lub do Firefox – https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/ga-debugger/
- Wysyłając paramater debug_mode ze zdarzeniem.
- Włączenie trybu podglądu w Google Tag Manager na stronie, którą testujesz.
W Google Tag Manager możemy dodać ten parametr w ustawieniach naszego tagu. Żeby to zrobić przejdź do konfiguracji przed chwilą stworzonego tagu GA4.
Rozwiń Pola do ustawienia, dodaj wiersz. W polu Nazwa pola wpisz debug_mode, a w wartość wpisz true. Zapisz teraz tag.
Ponieważ pracujemy z Menedżerem tagów Google, włączenie trybu podglądu GTM automatycznie ustawia tryb debug_mode na wartość true, dzięki czemu dane zaczną się pojawiać w GA4 DebugView.
Czyli korzystając z podglądu Google Tag Manager nie musisz nic więcej robić 😉 .
Kiedy zaczniesz widzieć dane ze strony w trybie debugowanie (inaczej trybie testowania) możesz kliknąć na każde zdarzenie i sprawdzić jego parametry.
Niestety nie jest aż tak pięknie i różowo. Tryb debugowania ma czasem dziwne opóźnienia (nawet do kilku minut) zanim pojawią się w nim jakieś informacje. Także cierpliwie czekamy z kubkiem melisy i kawą, gdy już zacznie działać. Czasami pomaga odświeżenie strony internetowej.
Warto sprawdzić czy mamy wybrane poprawnie urządzenie do debugowania (w moim przypadku była to przeglądarka Mozilla. Urządzenie debugowania można zmienić w lewym górnym rogu pulpitu DebugView.
Publikowanie kontenera
Skoro koniguracja Google Analytics 4 przebiegła pomyślnie, sprawdziliśmy ją w trybie testowym (trybie debugowania) to nie pozostaje nam nic innego jak … opublikowanie kontenera korzystając z przycisku Prześlij w prawym górnym rogu ekranu.
Super! Przydałaby się kontynuacja jak dodać zdarzenia z GTM do GA4! Pozdrawiam
Olu, dzięki za komentarz. Że tak powiem pisze się 🙂
Olu, wpadł artykuł na temat śledzenia formularza contact form 7 w GTM, tam masz instrukcje jak stworzyć zdarzenia i konwersje. Także nie ma jeszcze wpisu o samym tworzeniu zdarzeń GA4, ale w we wpisie pokazuję jak dodać zdarzenia do GA4 i jak utworzyć konwersję.
Świetny artykuł, dzięki! Niestety sprawdzanie tagu wskazuje, że nie działa on prawidłowo, a jednocześnie zaczął przekazywać dane do GA – martwić się tym? Co ew. można zrobić?
Sprawdź dane po pewnym czasie (np. po 24 godzinach)
Dzięki za przewodnik! Jedno mnie męczy – jak po konfiguracji patrzę na swoją stronę „od strony przeglądarki” – w Chrome (wtyczką Tag Assistant), to ona pokazuje dwa tagi obecne na stronie: 1) Global site tag (gtag.js) G-… ORAZ 2) Google Tag Manager GTM-… tak to powinno wyglądać, czy coś jest nie tak?
Janek, napisz do mnie na maila ze zrzutem ekranu. Mój mail znajdziesz na stronie https://rozenberger.com