Plagiat treści w Google
Kradzież praw autorskich i własności intelektualnej – mam nadzieję, że nigdy Cię to nie spotkało. Niestety nie można tego wykluczyć i warto wiedzieć co w tym przypadku zrobić. Szczególnie jeżeli chodzi o duplikację treści oraz konkurencję, która zaczyna pojawiać się w rankingu z Twoimi opisami kategorii lub treściami blogowymi. Właśnie dlatego powstał ten poradnik, w którym pokażę Ci jak zgłosić taką plagiatowaną treść w Google.
Krótko o duplikacji treści
Duplikowana treść to problem dla wyszukiwarki i dla Ciebie. Dlatego, że nie masz do końca wpływu na to, którą podstronę Google uzna za bardziej godną zaufania i pokazania na wyższej (lub niższej) pozycji.
Duplikację możemy podzielić na wewnętrzną i zewnętrzną. Ta wewnętrzna – czyli występująca w ramach naszej domeny – jest o tyle problemowe, że może powodować i najpewniej spowoduje zjawisko kanibalizacji dla słów kluczowych. Google nie wyrzuci Twojej domeny z wyników wyszukiwania, ale już daną podstronę może uznać za zbędną. Właśnie dlatego unikami wewnętrznej duplikacji.
Z duplikacją zewnętrzną jest już trochę trudniej. Dlatego, że wyszukiwarka odczyta i zaindeksuje obie witryny. Podczas ustalania rankingu wybierze tę „bardziej odpowiednią” i czort jeden wie co to znaczy. Czy tą lepiej podlinkowaną zewnętrznie, czy tą szybszą? Tego do końca nie wiemy.
Za to wiemy, że jeżeli ktoś podpieprza nam autorskie treści lub zdjęcia to jest to kradzież. Nie jestem prawnikiem i nie wiem jak się z tym obejść. Nie wiem czy miałbym też siły, czas i pieniądze na ściganie takiego przypadku.
Jest jednak sposób na to aby taki czyn nieuczciwej konkurencji trochę ukrócić w wynikach wyszukiwania. Poniżej instrukcja.
Jak zgłosić plagiat treści w Google
Podążaj za instrukcjami i obrazkami. W ten sposób zainicjujesz proces usuwania treści z wyszukiwarki Google. Także Twój nieuczciwy konkurent najprawdopodobniej może stracić z wyników wyszukiwania parę podstron, swoją drogą i tak kradzionych.
- Przejdź na stronę usuwania treści z Google
- Wybierz produkt, którego dotyczy
Zaznacz którego produktu dotyczy zgłoszenie. W moim przypadku jest to Wyszukiwarka Google
- Doprecyzuj usługę, której dotyczy problem
Wybierz, którego dokładnie produktu dotyczy zgłoszenie. W moim przypadku to Wyszukiwarka Google.
- Określ jakiego typu masz problem.
Do wyboru masz 5 opcji. Jeżeli chodzi o zgłaszanie plagiatów treści to wybierz Problem z własnością intelektualną
- Doprecyzuj problem z własnością intelektualną
W kolejnym kroku formularz poprosi Cię o podanie w jakiej sprawie tworzysz zgłoszenie. Chodzi nam o opcję: Naruszenie praw autorskich: mój utwór chroniony prawem autorskim jest wykorzystywany nielegalnie bez upoważnienia
- Wybierz właściciela praw autorskich
Kolejnym krokiem jest upoważnienie do dysponowania prawem autorskim. Jeżeli jesteś autorką lub autorem, to na pewno je masz. Jeżeli nie jesteś autorem, to tutaj oznaczasz czy masz prawo do reprezentowania właściciela praw autorskich.
- Typ materiału, którego dotyczy zgłoszenie
Kolejne pole formularza zgłaszania plagiatu zapyta Cię o to jakiego typu jest materiał przypuszczalnie naruszający prawa. Oczywiście w moim przypadku jest on inny niż Grafika. Wybieram opcję Inny
- Utworzenie prośby
Po zaznaczeniu tych wszystkich pól dopiero przejdziesz do właściwego formularza, w którym określisz co jest naruszeniem praw autorskich. Kliknij przycisk Utwórz prośbę.
- Zgłoszenie domniemanego naruszenia praw autorskich w Google
Teraz jesteśmy już w ostatnim kroku formularza zgłoszenia domniemania naruszenia praw autorskich. Teraz uzupełnij swoje dane osobowe. Wybierz czy reprezentujesz siebie czy reprezentowanego posiadacza praw autorskich. Jeżeli reprezentujesz posiadacza praw autorskich, to skorzystaj z niebieskiego napisu Dodaj reprezentowanego posiadacza praw autorskich.
- Dodawanie reprezentowanego posiadacza praw autorskich
Jeżeli wybrałaś albo wybrałeś opcję reprezentacji to podaj tutaj nazwę firmy lub nazwę posiadacza praw autorskich, w którego imieniu składasz tę prośbę. Po kliknięciu przycisku dodaj będziesz musiała albo musiał przesunąć reprezentowaną osobę lub firmę przesunąć nad napis „Reprezentuję siebie”.
- Uzupełnienie kolejnych pól formularza
Uzupełnij kolejne pola formularza takie jak adres e-mail oraz region, którego dotyczy zgłoszenie.
- Wskazanie i opisanie dzieła
Teraz przyszła kolej na wskazanie i opisanie dzieła objętego prawem autorskim. Pamiętaj o podaniu odnośników do oryginału i do skopiowanej zawartości.
- Oświadczenia dotyczące zgłoszenia
Jeszcze tylko parę oświadczeń i wyślemy zgłoszenie. Pamiętaj żeby przy polu podpisu wpisać datę w odpowiednim formacie – miesiąc, dzień i rok. Wpisz swoje imię i nazwisko. Zaznacz pole, że nie jesteś robotem. Prześlij zgłoszenie tym małym szarym przyciskiem.
- Usunięcie praw autorskich
Po przesłaniu zgłoszenia zostaniesz poinformowana albo poinformowany o przesłaniu prośby. Google wręcz Ci podziękuje i da odnośnik do panelu usuwania (https://www.google.com/webmasters/tools/legal-removal-dashboard). Tam będziesz miała albo miał wgląd do wszystkich przesłanych próśb oraz ich statusu.
Z tego panelu możesz już w szybszy sposób tworzyć zgłoszenie domniemanego naruszenia praw autorskich korzystając z niebieskiego linku Utwórz nowe powiadomienie
Przydatne linki
Przydatne linki
- Pomoc na temat zgłaszanie treści z przyczyn prawnych: https://support.google.com/legal/answer/3110420,
- Centrum pomocy z zakresu praw autorskich: https://support.google.com/legal/topic/4558877,
- Co to są prawa autorskie: https://support.google.com/legal/answer/3463239,
- Kilka słów o dozwolonym użytku: https://support.google.com/legal/answer/4558992.