Czy content marketing to nowa strategia SEO?
Pozycjonowanie zmienia się z dnia na dzień. Jeszcze kilka lat temu strategie służące podnoszeniu pozycji w wyszukiwarkach (a raczej w jednej wyszukiwarce, wiadomo bowiem, kto wiedzie prym w tym zakresie) były zupełnie inne. Zmieniający się rynek oraz aktualizacje algorytmów Google narzucają jednak coraz to nowsze trendy w tej dziedzinie. Od 2014 roku wyraźnie obserwuje się wzrost znaczenia content marketingu dla procesu pozycjonowania stron internetowych. Content marketing sprzyja więc nie tylko budowaniu wizerunku eksperta, ale także sprawia, że konkretne treści mogą przyczynić się do znalezienia się witryny internetowej w czołówce wyników Google.
Czym tak naprawdę jest content marketing i czy można mówić o nim jako nowej strategii SEO?
Content marketing to inaczej marketing treści. Służy przede wszystkim, jak zostało to już zresztą zasygnalizowane, budowaniu wizerunku marki oraz tworzeniu zaangażowanej społeczności skupionej wokół naszej strony. Konkretne treści jednak mogą być przyjazne także dla robotów Google i w tym właśnie zakresie należy rozpatrywać content marketing jako wsparcie dla SEO.
W jaki sposób dobre treści mogą przekładać się na wysoką pozycję w Google?
Przede wszystkim muszą one zostać zoptymalizowane pod kątem SEO. Stworzenie wartościowego merytorycznie tekstu wcale nie przekreśla jego użyteczności dla zabiegów związanych typowo z pozycjonowaniem. Wręcz przeciwnie – na tym polu panować musi absolutna harmonia, w dzisiejszych czasach bowiem content marketing i SEO są jak dwa ogniwa łańcucha. A jak wiadomo – łańcuch bez jednego ogniwa nie spełnia swojego zadania. Nawet jeśli inne czynności podejmowane stricte dla SEO są bardziej skuteczne, nie należy postrzegać content marketingu jako zbyteczny w osiąganiu wyższych miejsc w rankingach Google.
Oczywiście pisania typowo na potrzeby SEO nie należy rozumieć wyłącznie jako wplatania co drugie zdanie fraz, na które pozycjonujemy daną stronę. To akurat sprawdza się w przypadku tzw. precli oraz tekstów tworzonych „pod zaplecze”. Natomiast artykuł, który ma być z założenia artykułem eksperckim, pisanym językiem fachowca nie może skupiać się jedynie na słowach kluczowych. Zupełnie nie o to tutaj chodzi.
Na czym więc polega optymalizacja treści, o których piszemy wyżej?
Dobry tekst, który spełnia dwojaką rolę, o jakiej tutaj mowa, to przede wszystkim tekst, który spełnia wytyczne SEO związane z kodem strony. Mówiąc najbardziej lakonicznie – pewne elementy zawarte w tekście muszą pokrywać się ze źródłem strony. Istotny jest, między innymi tytuł artykułu (znacznik Title w kodzie strony) oraz nagłówki zawarte w treści (w źródle strony oznaczone symbolami H1-H6). W obu tych elementach powinny znaleźć się słowa kluczowe, na które zamierzamy pozycjonować naszą witrynę. Słowa kluczowe muszą także znaleźć się w treści samego artykułu, na tym polu jednak zachować należy daleko idący umiar, aby roboty Google nie postrzegały naszego tekstu jako spam. Oczywiście metod optymalizacji zawartości strony jest dużo więcej, chociażby linkowanie do innych wartościowych treści i anchor texty zawarte w publikacjach. Zdjęcia, wykresy i filmy video również są mile widziane. My zasygnowaliśmy tutaj jedynie niektóre zagadnienia, żeby zwrócić uwagę na to, że bez uprzedniej optymalizacji witryny samo pozycjonowanie może nie przynieść oczekiwanego rezultatu.
Jak jeszcze content marketing może wesprzeć działania prowadzone pod kątem SEO?
Skuteczność content marketingu w procesach związanych z SEO wiąże się jeszcze z czymś zupełnie innym. Chodzi bowiem o to, że lepsze treści całkiem naturalnie lepiej się pozycjonują. Ludzie częściej do nich linkują, polecają je innym, dobre artykuły i teksty angażują również więcej czytelników. Mówiąc krótko: ludzie chcą czytać wartościowe teksty. A trafiający na naszą witrynę czytelnicy generują dodatkowy, wcale niemały ruch. Im bardziej atrakcyjne treści będziemy tworzyć, tym więcej osób przyciągniemy do naszego serwisu.
Nie bez przyczyny aż 57% ankietowanych w badaniu przeprowadzonym w kwietniu ubiegłego roku przez Ascend2 and Research Partners wskazała content marketing jako najskuteczniejszą z zastosowanych przez nich strategii SEO. A wszystko przemawia za tym, że trend ten będzie się nadal utrzymywać. Samo linkowanie traci dziś na znaczeniu i ustępuje miejsca coraz to nowszym metodom. Warto więc opracować taki plan działania, który uwzględni czynności prowadzone na rzecz content marketingu jako kluczowy aspekt całej strategii SEO.
wpis gościnny
Dodałbym jeszcze, że content marketing należy realizować mając pełną świadomość tego, jak wpływa na SEO. Jest to istotne chociażby w kwestii kanibalizacji.
Zgadza się. Kanibalizacja to też częsty problem firm, które prowadzą kanał aktualności, bloga, czy porad. Ale czasem można wykorzystać kanibalizację na naszą korzyść, chociażby wprowadzając element naszej oferty w tekście i linkując wewnętrznie do oferty.
Niestety dużo Copywriterów piszących teksty na zamówienie pomija tę kwestię, a nagminnie spotykam to odbierając zamówienia na teksty od osób, które nie traktują swoich działań jako elementu pewnej całości, tylko patrzą na tekst jako „niepowiązany element”, a jak wiemy marketing internetowy, a szczególności ten specjalizujący się w wyszukiwarkach to zespół naczyń połączonych, w którym relatywizm działań jest bardzo widoczny, a im dłużej prowadzimy te działania jest on mocniejszy.
Tak 😀
TAK ? 😀
Tak, potwierdzam, zgadzam się z przedmówcą 🙂
A to dzięki 😉 pozdrawiam
Zgadza się @szymonslowik:disqus. Kanibalizacja to też częsty problem firm, które prowadzą kanał aktualności, bloga, czy porad. Ale czasem można wykorzystać kanibalizację na naszą korzyść, chociażby wprowadzając element naszej oferty w tekście i linkując wewnętrznie do oferty.
Niestety dużo Copywriterów piszących teksty na zamówienie pomija tę kwestię, a nagminnie spotykam to odbierając zamówienia na teksty od osób, które nie traktują swoich działań jako elementu pewnej całości, tylko patrzą na tekst jako „niepowiązany element”, a jak wiemy marketing internetowy, a szczególności ten specjalizujący się w wyszukiwarkach to zespół naczyń połączonych, w którym relatywizm działań jest bardzo widoczny, a im dłużej prowadzimy te działania jest on mocniejszy.
Tak 😀
TAK ? 😀
Tak, potwierdzam, zgadzam się z przedmówcą 🙂
Planując odpowiednią strategię przy tworzeniu treści musimy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Copywriterzy mają sporo tak na prawdę do zbadania, zanim zabiorą się za tworzenie contentu. Mogą sobie pomóc, wykorzystując np. takie narzędzia jak Contadu czy inne. Odpowiednia strategia, optymalizacja treści, dobór słów kluczowych oraz ich nasycenie to baza. Zaplanowanie każdego nagłówka czy wytłuszczenia jest równie istotne. Dobrze zoptymalizowany content może dać dużego kopa.