Zaawansowane Operatory Wyszukiwania i SEO
- Czym są zaawansowane operatory wyszukiwania
-
Wykorzystanie operatorów do SEO
- site: – zawężanie wyszukiwania do domeny lub katalogu
- inurl: lub allinurl: – zawężanie wyszukiwania do adresów url
- operator related: – wyszukiwanie spokrewnionych adresów
- operator wyszukiwania inanchor: lub allinanchor: – przeszukujemy teksty odnośników
- operator allintext: lub intext: – czyli ctrl+f w wyszukiwarce
- operator ext: lub filetype: – coś dla studentów
- operator link: – linki prowadzące do strony
- operator * – zastępuje wyrażenia
- operator intitle: oraz allintitle: – przeszukujemy tytuły
- cache: – jak Google widzi Twoją witrynę?
- Operatory wyszukiwań dla social media ninjas
- Kilka słów na zakończenie
Czym są zaawansowane operatory wyszukiwania
Każdy z nas słyszał już lub być może nawet z nich korzystał, a jak można je wykorzystywać przy pracach związanych z pozycjonowaniem i optymalizacją stron internetowych?
Operatory wyszukiwania to pewne wyrażenia, których zadaniem jest doprecyzowanie naszego zapytania do wyszukiwarki. Operatory modyfikują nasze zapytanie w wyniku czego mogą je nawet całkowicie zmienić.
Jak wyglądają operatory zapytań i jak ich używać
Operatory wyszukiwań to zazwyczaj słowa zakończone są znakiem dwukropka, ale są też takie operatory, które wyglądają jak normalne znaki interpunkcyjne.
Najważniejsze to pamiętanie o tym, że nie należy między operator, a wyrażenie wrzucać spacji!
Wykorzystanie operatorów do SEO
site: – zawężanie wyszukiwania do domeny lub katalogu
Operator „site:” – prywatnie mój ulubiony – wyświetla mi wszystkie zaindeksowane przez wyszukiwarkę strony w danej domenie. jest to pierwsze wyrażenie, po którym można stwierdzić, czy strona była optymalizowana czy nie, co skraca mi czas przewidywania kosztów audytów i optymalizacji. Poza tym pomaga wykryć kanoniczność adresu domeny (ale to za chwile, gdy będziemy łączyć operatory). Przydaje się tez aby przyjrzeć się strukturze naszych adresów, gdyż wywołując zapytanie typu site:domena.com/kategoria/ otrzymamy wszystkie produkty lub podkategorie zaindeksowane w danej kateogorii nadrzędnej (jeśli oczywiście dalej w adresie url będzie występować nazwa kategorii). Zapytanie odnoszące się do kategorii pokaże również, czy mamy problem z duplikacją treści przez parametry w adresach URL (rzeczy typu paginacja stron, filtry, sortowania).
inurl: lub allinurl: – zawężanie wyszukiwania do adresów url
Zawęża wyniki do wyszukiwania do wpisów, artykułów, w których adresie URL występuje wyszukiwane hasło. W sumie co mi to daje do optymalizacji strony. Samo zapytanie nie da Ci za dużow, dopóki go nie zespolisz z poprzednim operatorem, czyli operatorem site. Dzięki połączeniu tych operatorów możemy sprawdzić czy wielki brat Google nie zaindeksował przypadkiem naszych stron podwójnie (co oczywiście podpada pod duplikację treści).
Założenie: adres Twojej domeny ma zaczynać się od www, w związku z tym nie powinienem mieć zaindeksowanych stron bez tego operatora. Jak to sprawdzić? możesz zacząć od tego, że w pasku adresu przeglądarki najpierw wpiszesz stronę z www, a następnie bez. Jeśli przeglądarka nie przekierowała się do adresu z przedrostkiem www to masz problem i powinieneś zgłosić się do swojego webmastera, żeby naprawił Ci to czego nie dopilnował.
Okej idziemy dalej, okazało się, że Twój webmaster postarał się i nie zapomniał zrobić Ci jednego adresu sklepu lub strony 🙂 jak sprawdzić czy przypadkiem nic się nie duplikuje? wystarczy wykorzystanie dwóch operatorów.
Wpisz do wyszukiwarki „site:domena.pl -inurl:www”, jeśli otrzymałeś jakieś wyniki to wykonaj przekierowanie 301 dla tych adresów do wersji z www, jeśli nie to możesz spać spokojnie.
W przypadku założenie odwrotnego, czyli mój adres strony ma być bez www, należy odwrócić proces i delikatnie zmodyfikować wyszukiwanie do postaci „site:domena.pl inurl:www”
Operator, którego zadaniem jest wyszukiwanie podobnych, pokrewnych stron internetowych, znajduje strony z odnośnikami do witryny identyfikując do jakich treści się odnoszą. Najprostsze narzędzie do wyszukiwania naszej konkurencji. Daje to też ciekawe na spojrzenie na naszą stronę i jej sprofilowanie dla wyszukiwarki. Czasem bywa tak, że z powodu małej ilości linków prowadzących do naszej strony w wynikach wyszukiwań zobaczymy totalną pustkę, to jest informacja dla Ciebie, że powinieneś zacząć aktywnie pozyskiwać linki!
operator wyszukiwania inanchor: lub allinanchor: – przeszukujemy teksty odnośników
W wyniku tego zapytania otrzymujesz wyszukiwanie ograniczone do słowa kluczowe w tekście kotwiczącym. Niestety operator ten daje czasem naprawdę dziwne wyniki dlatego też rzadko się z niego korzysta. Osobiście korzystam z niego w przypadku badania nawigacji wewnętrznej serwisu, ale też nie są to jakieś miarodajne wyniki. W każdym razie warto wiedzieć, że istnieje, jeśli masz ciekawy sposób wykorzystania tego operator to podziel się ze mną tym pomysłem w komentarzu.
operator allintext: lub intext: – czyli ctrl+f w wyszukiwarce
Wyszukujemy w obrębie głównej części strony, czyli w treści i ograniczamy się do podstron zawierających poszukiwane przez nas słowo kluczowe. Przydaje się podczas wyszukiwania stron znajdujących najbardziej trafne informacje w treści strony. Wyszukiwanie takie pozwala nam też unikać duplikacji treści, wystarczy po operatorze wrzucić fragment tekstu i dzięki temu widzimy, czy nie powielamy treści z innych stron – tak właśnie przydaje się przy sklepach internetowych i opisach produktu.
operator ext: lub filetype: – coś dla studentów
Operatory ext: oraz filetype: pozwalają na wyszukiwania konkretnego formatu plików, zawężają wyniki wyszukiwania do plików o zadanym rozszerzeniu, tak więc możemy wyszukać same dokumeny w formatach doc, pdf, docx albo prezentacje w formatach ppt, pptx lub też obrazki w formatach png, jpg, jpeg, svg. Jeśli chodzi o wykorzystanie operatora jako narzędzia pomocnego do seo, to możesz wykorzystać to zapytanie do zbadania jakiego typu treści generuje Twoja konkurencja (infografiki, prezentacjie itp)
operator link: – linki prowadzące do strony
Wyszukiwanie spowoduje wyświetlenie listy stron internetowych zawierających linki do wskazanej przez nas strony. Czyli widzimy linki backlinki konkurencji, jednak żeby zapytanie zadziałało poprawnie należy wykluczyć domenę, którą sprawdzamy. Nie wiem, czemu to tak działa – najważniejsze, że działa link:twojadomena.pl -site:twojadomena.pl
operator * – zastępuje wyrażenia
Dla korzystających z wyszukiwarki w bardziej zaawansowany sposób i dla programistów to rzecz oczywista, ale nie każdy jest programistą i nie każdy musi znać ten operator. W skrócie oznacza to „wstaw dowolne wyrażenie”, przydaje się do rozbudowy naszych słów kluczowych, czasem pomaga przy redagowaniu tekstów, pomaga przy budowaniu długiego ogona.
operator intitle: oraz allintitle: – przeszukujemy tytuły
W wynikach wyszukiwania otrzymamy tylko te strony, które w tagu title posiadają wskazane przez nas wyrażenie. Znowu samo zapytanie nie daje nam za dużo, ale w przypadku gdy chcielibyśmy ocenić naszą konkurencję pod kątem wykorzystania słów kluczowych możemy wykorzystać zapytanie inanchor:słowo-kluczowe intitle:słowo-kluczowe
cache: – jak Google widzi Twoją witrynę?
Wyświetla witrynę w wersji, w której Google ostatni raz zaindeksowało Twoją stronę. Jest jeszcze coś więcej, po tym jak zobaczysz listę wyników wybierz w górnym menu wersję tekstową – tak robot wyszukiwarki widzi Twoją stronę. Możesz też spróbować po prostu edytować to wyrażenie, żeby zobaczyć wersję tekstową swojej strony http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:twojadomena.pl&strip=1&vwsrc=0.
Czy państwo od mediów społecznościowych mogą wykorzystać wyszukiwarkę – tak mogą, tylko muszą wiedzieć jak, poniżej kilka przydatnych operatorów dla marketerów mediów społecznościowych
@jakas_nazwa
Znajduje tagi społecznościowe dotyczące nazwy, np @rrozenberger
#hasztagi
Znajduje odniesienia do wyszukiwanego hashtagu i wyszuka osoby ostatnio używające tego tagu
Kilka słów na zakończenie
Podobno jesteśmy kalekami, jeśli chodzi o precyzowanie zapytań do Google, podobno to kwestia czasu, żeby zacząć szukać dokładnie, ale Ty już zrobiłeś krok naprzód! Zależy Ci na tym, żeby wszyscy szukali dokładniej i lepiej to się podziel.
Oczywiście nie jest to lista wszystkich dostępnych operatorów wyszukiwania, są to operatory z których korzystam na co dzień przeszukując Internet w poszukiwaniu wartościowych miejsc na linki, ciekawych prezentacji, czy po prostu produktów, opinii recenzji.
Jeśli masz ciekawy pomysł na złożenie paru operatorów to wypróbuj i pochwal się w komentarzu co tym uzyskałeś.