Pozycjonowanie stron internetowych to ciągły proces rozwijania Twojej strony internetowej i pozyskiwania odnośników (linków) kierujących do Twojego serwisu internetowego. Proces pozycjonowania strony internetowej różni się zależnie od wyboru słów kluczowych, aktualnego stanu Twojego serwisu internetowego, aktualnej ilości i jakości linków prowadzących do Twojej witryny.

Słowa Kluczowe, a Pozycjonowanie

Musisz pamiętać też o tym, że przygotowanie do pozycjonowania to nie tylko wybór parunastu, parudziesięciu czy paruset słów kluczowych, ale też określenie strategii pozyskiwania linków i rozwijanie samej strony internetowej.

Nie będę ograniczał Twojego sklepu do paru czy parunastu słów kluczowych, dlatego że możesz zgromadzić bardziej atrakcyjny ruch dzięki wypozycjonowaniu Twojej strony na bardziej konkretne zapytania, które częściej prowadzą do zamówienia Twojej usługi lub produktu, czyli na tak zwany długi ogon (long tail).

W przypadku sklepów internetowych o wiele cenniejszym i łatwiejszym do uzyskania jest ruch właśnie z takich zapytań, co więcej ruch ten częściej konwertuje - bo jak już szukam konkretnego modelu, marki, koloru, czy zastosowania to jestem bardziej przekonany to zakupu, już zdążyłem naoglądać się produktów w sklepach stacjonarnych, poczytać o produkcie na forach internetowych, teraz pozostaje znalezienie najlepszej oferty (nie tylko cenowej) na mój produkt

Pozycjonowanie Długiego Ogona

Ile kosztuje pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego?

Koszt pozycjonowania jest różny dla każdego sklepu, branży i wyjściowej bazy słów kluczowych, dzieje się tak z powodu różnej konkurencji i różnego stopnia aktualnego stanu Twojej witryny. Koszty pozycjonowania sklepu internetowego rozpoczynają się od 900 zł i mogą się zmieniać w zależności od ilości prac jakie będzie trzeba przeprowadzić aby doprowadzić Twoją stronę na pierwsze wyniki wyszukiwania, ale nigdy nie będą większe niż określone na początku, co więcej mogą się zmniejszać.

Jak długo trwa pozycjonowanie?

Pierwsze trwałe efekty pozycjonowania widać po okresie około trzech miesięcy, im dłużej pozycjonujemy sklep internetowy tym efekt jest lepszy i trwalszy. Dlatego też lepszym wyjściem jest podpisywanie umów na dłuższy czas niż 3 miesiące, dzięki temu będziemy mogli pozycjonować Twój sklep skuteczniej i bardziej bezpiecznymi sposobami.

Efekty pozycjonowania to nie tylko wyższa pozycja na wynikach wyszukiwania Google, to również większy ruch w witrynie, który powinien przełożyć się na Twoją sprzedaż. Jeśli ruch w Twojej witrynie jest na wysokim poziomie to może istnieć problem ze złym doborem fraz lub brakiem optymalizacji strony pod konwersję.

Jak mierzyć efekty pozycjonowania sklepu?

Jest parę sposobów mierzenia wyników prac związanych z pozycjonowaniem.

  • Pierwsze z nich to klasyczne wpisywania kluczowej frazy, czy słowa kluczowego do wyszukiwarki, ale nie oszukujmy się to raczej nie jest miarodajny sposób, bo dostajemy spersonalizowane wyniki wyszukiwania oraz wyniki dostosowane do naszej lokalizacji.
  • Drugim znacznie lepszym niż poprzedni sposób to skorzystanie z systemu monitoringu pozycji
  • Kolejnym sposobem mierzenie efektów pozycjonowania jest skorzystanie z narzędzia Google Search Console, wymaga to jednak zweryfikowania naszej strony internetowej.
  • Kolejnymi sposobem, według mnie bardziej miarodajnym jest korzystanie z narzędzia Google Analytics, dzięki prowadzeniu statystyk i porównując ruch rok do roku. Dlatego jeśli w tym momencie nie chcesz pozycjonować strony ale w przyszłości nie wykluczasz takich działań to mogę dla Ciebie skonfigurować Google Analytics. Dzięki segmentacji ruchu będziemy mogli sprawdzić ilość ruchu pochodzącego z organicznych wyników wyszukiwania, strony docelowe, zaangażowanie użytkowników i wiele więcej.
  • Następnym sposobem jest mierzenie stopnia realizacji zamierzonych celów i konwersji za pomocą Google Analytics, w tym przypadku należy jednak pamiętać o tym, że stopień konwersji zależy również od strony docelowej, od użyteczności Twojej strony, dlatego należy również podczas pozycjonowania pracować nad optymalizacją stron pod kątem konwersji.

Czym może grozić "złe" pozycjonowanie?

Szybkie i bezmyślne pozycjonowanie niesie ze sobą duże ryzyko dostania kary od Google. Kara ta polega na wykluczeniu Twojej strony z wyników wyszukiwania na daną frazę lub też całkowitym usunięciu strony z indeksu Google.

Etapy Pozycjonowania Sklepu Internetowego

Pozycjonowanie sklepów internetowych jest procesem, któremu musi towarzyszyć strategie, dlatego też w przypadku pozycjonowania sklepu internetowego podejmuję kolejne kroki

1. Analiza Słów Kluczowych

Dobre pozycjonowanie Twojej strony jest w ogromnym stopniu zależne od zamieszczonych na niej treści. Należy do tego nie tylko doskonałe tłumaczenie tekstów, opisów produktów i usług oraz treści prawnych, lecz również nasycenie ich odpowiednio dobranymi słowami kluczowymi. Dzięki temu Twoi Klienci szybko i bez problemu odnajdą Twoją ofertę w internecie.
Nasz doświadczony zespół z chęcią wprowadzi Cię w tajniki profesjonalnej analizy słów kluczowych.

2. Audyt SEO Sklepu Internetowego

Audyt sklepu internetowego jest dokładną analizą Twojego sklepu pod kątem dostosowania do preferencji i wymogów wyszukiwarek internetowych. Wyszukiwarki podczas wykorzystują tak zwane algorytmy wyszukiwania, według których oceniają jakość i dopasowanie Twojego sklepu internetowego do pytania zadanego przez użytkownika. Dlatego też profesjonalny audyt SEO sklepu online oparty jest o wiedzę na temat najnowszych obowiązujących zasad.

3. Optymalizacja SEO Sklepu Internetowego

Są to działania prowadzone bezpośrednio w sklepie internetowym (wpływające na jej budowę, treść i strukturę) i są nieodłącznym elementem dalszego pozycjonowanie poprzez budowanie linków (Link Building), są to też działania które powinny być przeprowadzone przez rozpoczęciem korzystania z płatnych kampanii reklamowych na wyszukiwarki internetowe (PPC). Skrótem SEO określa się również czasem całość działań związanych z pozycjonowaniem witryn internetowych.

4. Pozyskiwanie Linków (Linkbuilding)

Pozyskiwanie odnośników do Twojego sklepu internetowego jest sposobem na budowanie wysokiej pozycji sklepu internetowego w Google. Link building zdobywaniu w sieci linków, które prowadzą do danej strony.