Motywacją do tego tekstu, było to jak ostatnio próbuje się dobierać do pieniędzy stowarzyszeń, czy fundacji i o ile większe organizację nie powinny poczuć tego aż tak mocno o tyle mniejsze stowarzyszenia powinny skupić się wykorzystaniu funduszy na swoje cele statutowe, a nie trwonić pieniądze na poradniki, których znajdziecie mnóstwo w Internecie i które czasem nie wnoszą nic nowego.

Przejdźmy może do konkretów

Wybór domeny – nazwa w pasku adresu

Jeśli jeszcze nie założyliście stowarzyszenia, pracujecie nad nazwą to warto sprawdzić dostępność domeny z naszą nazwą.

Mam do Ciebie wielką prośbę, nie korzystaj z darmowych lub co gorsza płatnych subdomen typu nazwa-stowarzyszenia.domena-glowan.pl Dlatego, że na dobrą sprawę ta domena nie należy do Ciebie i cała Twoja ciężka praca wkładana w rozwój stowarzyszenia pójdzie dla właściciela głównej domeny. Poza tym taki usługodawca może zniknąć z rynku i stracisz całą wartość Twojej strony

org com info czy pl ?

Chciałbym, żebyś przemyślał ten temat. Ogólnie przyjęło się, że stowarzyszenia znajdują się pod końcówkami .org (od organization), firmy pod .com (commercial), .info (informacyjne) lub terytrialne, czyli pl. Różne główne domeny mają inne ceny.

Jeśli planujemy w przyszłości działania międzynarodowe to dobrze by było zastosować domenę org, w przypadku działań na terenie  polski możemy wykorzystać tańszą opcję czyli org.pl . korzystanie z domen pl nie jest złym pomysłem, jednak możemy mieć problem ze znalezieniem dostępnej domeny.

Kolejna ważna sprawa – używaj nazwy swojej organizacji w domenie, nie rób też zbyt długiej nazwy domeny i zbyt trudnej do wpisania.

Domeny możesz sprawdzić na polskiej giełdzie domen aftermarket.pl

Wybór hostingu – miejsce na stronę

Jest to pierwsza rzecz, o której musimy pomyśleć. Hosting, czyli serwer na którym będzie stała strona oraz przechowywane będą przechowywane nasze maile. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?

Sprawdź jaki masz limit transferu serwera

Niektóre firmy hostingowe oferują limity, inne pozwalają na nielimitowany transfer. Limit transferu dotyczy głównie strony oglądających stronę internetową, za każdym razem, gdy użytkownik odwiedza naszą stronę lub coś pobiera tracimy nasz miesięczny transfer, również przy wgrywaniu załączników lub instalacji oprogramowania do zarządzania stronami tracimy transfer.

Na pewno pojawiło się w Twojej głowie pytanie, jakiego potrzebuje transferu dla strony? Można sobie to policzyć.

Zwykła strona waży około 100 KB, przy tysiącu odwiedzin otrzymujemy prawie 100 MB
Zdjęcia (zakładając zoptymalizowane grafiki) 1000 odwiedzin przy wszystkich zdjęciach o wadze 600 KB daje prawie 600 MB
Pliki 10 MB pobrany 300 razy daje nam 3000 MB
Co łącznie daje około 3,7 GB 

Czyli warto decydować się na hosting, w którym się mieścimy, jeśli planujemy rozwój portalu i zakładamy 1000 odwiedzin miesięcznie to musimy mieć miesięczny transfer minimum 6 GB

Istnieją również serwery na których nie mamy limitu transferu i mamy tylko limity procesów i przydziałów, czyli ile dostajemy „limitu mocy” serwera. Dobrą sprawą w przypadku wyboru takiego rozwiązania jest to, że przypadku regularnego przekraczania tych limitów zostaniemy powiadomieni (czy to w panelu administracyjnym, czy przez obsługę klienta) o tym, że przekraczamy i zazwyczaj migracja do większego pakietu nie jest aż tak kosztowna.

Sprawdź ilość dostępnych obsługiwanych domen i subdomen

Domeny są tymi adresami, które wpisujecie, czyli taką nazwą. Subdomeny są to adresy internetowe, które przynależą do waszej głównej domeny. Przykład poniżej.

Domena: rozenberger.com

Subdomena: subdomena.rozenberger.com

Im więcej tym lepiej. Pozwala to na tworzenie dodatkowych podstron dla naszych projektów (otrzymujemy wtedy dedykowany serwis zawarty w subdomenie).

Konta FTP

Konta ftp służą do wymiany plików pomiędzy serwerem, a komputerem. Są ważne pod względem łatwości wymiany danych. Dają też możliwość indywidualnych przydziałów do katalogów dla użytkowników. Jaki daje to plus? Możemy na przykład tylko w obrębie członków naszego stowarzyszenia udostępniać pliki najczęściej używane, dać dostęp do firm z którym współpracujemy do części zarządzania stroną.

Jak zwykle im więcej tym lepiej

Bazy danych MySQL

Bazy danych przydają się przy systemach zarządzaną treścią (CMS), dzięki którym w następnych artykułach pokażę Ci jak zrobić samodzielnie prostą stronę informacyjną stowarzysznia (wraz z systemem aktualności). Jeśli będziecie potrzebować dodatkowych stron dla waszych projektów zawartych w subdomenach może dojść do potrzeby konfiguracji dodatkowej bazy danych.

Im więcej tym lepiej

Limit kont e-mail oraz dzienny limit wysłanych wiadomości

Na naszym serwerze również zakładamy nowe adresy kont e-mail w naszej domenie oraz wykorzystujemy również do przechowywania i wysyłania wiadomości e-mail. Serwery w różnych pakietach mogą mieć różne limity dzienne np. 5 kont pocztowych i 5000 wiadomość. Przy podejmowaniu decyzji przemyśl ile adresów e-mail będziesz potrzebował (dobrze jest mieć imienne adresy e-mail oraz kontaktowe ogólne).

Wersja PHP – przepraszam za technikalia

Jeśli zdecydujecie się na wybór technologii to zapytajcie się stwórców w jakiej wersji php będą działać. Wybierzcie serwer, który pozwoli im na wykorzystywanie silnika i ich wiedzy.

Jakie są koszty hostingu i domeny dla NGO?

Powinniśmy liczyć się z ogólnymi kosztami w wymiarze około 150 zł rocznie, co jak sobie policzymy w ujęciu miesięcznym daje około 15 zł miesięcznie, w przypadku, gdy mamy składki na poziomie 5 zł miesięcznie to 3 członków stowarzyszenia składa się na naszą stronę.

Osobiście też stanąłem przed trudnym wyborem hostingu oraz domeny, posiadając ograniczone środki roczne i miesięczne. Mój wybór padł na hosting w Light Hosting lh.pl z powodu dobrej ceny, profesjonalnej obsługi oraz szybkość hostingu.

Unikaj darmowych hostingów i domen

Są serwisy, w których za darmo możemy stworzyć całą stronę wraz z adresem domeny. Nie jest to dobre rozwiązanie jeśli chcesz rzeczywiście rozwijać swoje stowarzyszenie. Utrudnia to bardzo pozycjonowanie Twoje stowarzyszenia, badania ruchu na stronie czy pozyskanie darmowych środków na kampanię internetową Google AdWords dla NGO.

Komentarze do “Strona internetowa dla NGO część 1”

    1. Nie jest to pisany tekst na kolanie w 30 minut. Jeśli nie podoba Ci się tekst to podziel się proszę swoimi przemyśleniami i komentarzami na ten temat 😉 Na razie zasiałeś ziarno niepokoju nie rozwijając tematu. Czekam na konstruktywną krytykę. Pozdrawiam!

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry