Podstawowa konfiguracja Universal Analytics
Po założeniu konta lub nowej usługi nadszedł czas, aby skonfigurować narzędzie do pracy. Teraz praktycznie przeprowadzę Cię poprzez proces konfiguracji Universal Analytics, i wprowadzenia najważniejszych ustawień. Zaczynajmy!
Administracja Universal Analytics
Po zalogowaniu się do Google Analytics na ekranie domyślnie pojawi się raport przeglądu odbiorców.
Aby przejść do konfiguracji Universal Analytics musisz w lewym dolnym rogu wybierz opcję Administracja. To co widzisz to podstawowe trzy zakresy ustawień analyticsa. Po lewej stronie ustawienia dotyczą konta, w środkowej kolumnie ustawia się usługę, a w prawej konfiguruje się widok.
Konfiguracja podstawowych widoków danych
Podczas zakładania konta system automatycznie skonfigurował wszystkie te 3 obszary, a naszym zadaniem jest dokończyć te ustawienia.
Raw data – widok danych surowych
Zaczniemy od skonfigurowania podstawowego widoku naszych danych. Będzie to widok danych nieprzetworzonych w żaden sposób. Wybierz Ustawienia widoku z prawej kolumny ustawień.
Proponuję Ci od razu zmianę nazwę widoku danych na raw data nazwa-strony, w ten sposób oznaczysz w łatwy i zrozumiały sposób dla każdego cel posiadania tego widoku danych. Dla mojej strony będzie to raw data dwapiksele.pl. Możesz też w tym widoku zmienić walutę na inną – w moim przypadku będzie to złoty polski. Jest to kod waluty używany do przedstawiania w raportach.
Chciałbym abyś ustawił też śledzenie wyszukiwania w witrynie. Dzięki tej opcji będziesz widział w jaki sposób użytkownicy korzystają z wyszukiwarki korzystają. Jest to bardzo cenna wiedza dla blogerów, sklepów internetowych, portali i stron firmowych. Wiesz czego Twoi odbiorcy szukają. Poznajesz lepiej ich potrzeby.
Dla stron opartych o CMS WordPress wystarczy w tym polu wpisać literę s. Jeżeli Twoja strona oferuje taką funkcjonalność zaznacz też Kategorie wyszukiwania w witrynie i podaj parametry opisujące kategorie.
Zapisz teraz te ustawienia. Powinny one wyglądać mniej więcej tak jak na obrazach poniżej.
Konfiguracja e-commerce w widoku raw data – widoku z nieprzetworzonymi danymi
Jeżeli jesteś właściciele sklepu internetowego lub innego serwisu prowadzącego sprzedaż online to warto abyś włączył tę funkcjonalność. Dzięki temu będziesz posiadał dane na temat sprzedaży Twoich produktów w raportach Google Analytics. W przypadku tego bloga nie będę korzystał z konfiguracji śledzenia e-commerce.
Alert niestandardowy dla surowego widoku danych
Alerty niestandardowe to świetny sposób na poinformowanie nas mailowo o tym, że coś poszło nie tak. Dzięki tej funkcjonalności możesz wysłać sobie powiadomienie o utracie ruchu na stronie, co może oznaczać:
- Usunięcie kodu śledzenia na stronie.
- Przerwę w działaniu strony internetowej.
Dla mnie kluczowe jest monitorowania ciągłości działania strony. Poniżej przeczytasz o tym jak to ustawić.
Po wybraniu Alerty niestandardowe wprowadź swoją nazwę dla alertu. W moim przypadku będzie to Utrata odsłon 90%. Dzięki temu będę widział, że coś przestało działać. Wybierz opcję Wyślij mi e-maila po uruchomieniu tego alertu.
Teraz ustaw Warunki alertów wybierając, że alert dotyczy Całego ruchu dla warunku ostrzeżenia spadku odsłon o 90% w porównaniu z poprzednim dniem. Zapisz alert. Cała konfiguracja powinna wyglądać tak jak na poniższym zrzucie ekranu.
Tworzenie podstawowego widoku danych
Masz już stworzony widok nieprzetworzonych danych. Teraz przyszła pora na stworzenie ogólnego widoku, który będziesz wykorzystywała lub wykorzystywał do codziennej pracy. Zamiast tworzyć widok możesz go po prostu skopiować. Aby to zrobić przejdź do ustawień widoku raw data i wybierz przycisk Skopiuj widok danych.
Po skopiowaniu zmień teraz nazwę widoku na dane nazwa-strony. W moim przypadku będzie to dane dwapiksele.pl. Być może to nazewnictwo w tym momencie jest uciążliwe, ale w przyszłości uprości pracę z Google Analytics. Potwierdź utworzenie nowego widoku danych klikając na niebieski przycisk Skopiuj widok danych.
Jeżeli Twoja strona główna znajduje się pod adresem pliku takiego jak index.html (na przykład dwapiksele.pl/index.html), to w polu Strona domyślna wpisz tę wartość – bez całego adresu URL. Dzięki różne adresy URL prowadzące do tej samej strony będą traktowane jak ten sam wpis w Twoich raportach.
Kolejnym etapem jest wykluczenie parametrów zapytania z URL. Dzięki temu w raportach powinnaś / powinieneś otrzymać czytelne i jasne adresy podstron. To pozwoli też systemowi agregować dane dla podstron.
W wielkim skrócie parametry w URL to wszystkie ciągi znaków występujące w adresie strony po znaku zapytania (?) lub znaku ampersand (&) i zakończone znakiem równości (=).
Poniżej możesz zobaczyć jak wygląda raport wszystkich stron w Google Analytics bez tych wykluczeń.
Na obrazie powyżej parametrami zapytania są ml_subscriber oraz ml_subscriber_hash pochodzące z systemu do newsletterów Mailerlite. Kolejnym parametrem, który może się u Ciebie pojawić jest fbclid. Dodawany automatycznie przez Facebook.
Po zapisaniu danych, możesz odtrąbić mały sukces. Udało Ci się przeprowadzić podstawową konfigurację dwóch, najważniejszych na samym początku widoków danych. Nie są one w pełni skonfigurowane. Ale na ten moment wystarczą.
Testowy widok danych
Testowy widok danych możesz utworzyć kopiując już skonfigurowany widok danych. Będzie on służył do badania nowo wprowadzonych ustawień w przypadku stosowania filtrów, konfiguracji celów, etc. Jest to dobra praktyka, która pozwala zadbać o integralność w podstawowym widoku z danymi, zanim wprowadzi się do niego drastyczne zmiany.
Nie będę się rozpisywał na ten temat – zrób jak uważasz. Umiesz już skopiować widok danych, dlatego możesz powtórzyć to dla własnego treningu.
Teraz przejdźmy do podstawowej konfiguracji usługi.
Konfiguracja usługi Universal Analytics
Opcje dotyczące usług będą miały wpływ na ustawione wcześniej widoki. Przejdźmy teraz do Ustawienia usługi.
W ustawieniach usługi znajdziesz identyfikator śledzenia. Jest to unikalny identyfikator, który informuje skrypt śledzący (skrypt trackingowy) do jakiego miejsca będą wysyłane dane.
Domyślny adres URL
Ustaw teraz Domyślny URL zgodnie z nazwą Twojej domeny i protokołem. Do wyboru masz dwie opcje – http:// i https:// .
Aby stwierdzić, której potrzebujesz przejdź na swoją stroną i sprawdź, czy masz włączony certyfikat SSL i czy strona działa po wpisaniu https://adres-twojej-strony.pl ładuje się normalnie strona. Jeżeli przy pasku adresu nie pojawia się „kłódka”, lub dostajesz informacje, że strona jest niezabezpieczona to najprawdopodobniej powinnaś / powinieneś wybrać opcję http://.
Jeżeli po wpisaniu adresu strony z przedrostkiem http:// nie zostajesz przekierowana lub przekierowany automatycznie na stronę z https:// i obie strony funkcjonują pod dwoma protokołami to powinnaś albo powinieneś ujednolicić to korzystając z pliku .htaccess lub ustawień Twojego systemu zarządzania treścią (CMS).
Kolejnym etapem jest stwierdzenie, czy Twoja strona występuje z przedrostkiem www czy bez niego. Jeżeli występuje w obu tych wersjach, to dobrze byłoby zdecydować się na jedną i odpowiednio skonfigurować przekierowania w pliku .htaccess lub Twojego systemu zarządzania treścią (CMS).
W moim przypadku strona posiada włączony certyfikat SSL oraz nie posiada przedrostka www. Dlatego też w ustawieniach podaję te wartości.
Domyślny widok danych
Domyślny widok danych to nic innego, jak widok danych, który zobaczysz po zalogowaniu. Dla wygody przestaw go na skonfigurowany widok z danymi.
Ustawienia zaawansowane
Tutaj możesz zezwolić na zastępowanie automatycznego tagowania tagowaniem ręcznym. Jeżeli będziesz korzystać z Google Ads lub Google Search Ads 360 i będziesz stosowała lub stosował ręczne tagowanie poprzez wartości UTM to warto to zaznaczyć.
W tym momencie ważne jest to żebyś wiedziała lub wiedział, że system reklamowy Google i system statystyk Google Analytics mogą się porozumiewać poprzez parametry GCLID. Jeżeli będziesz korzystać z innych systemów czytających wartości UTM to dobrze jest nie zaznaczać tego pola. W Google Analytics zobaczysz wtedy więcej informacji na temat kampanii Google Ads.
Funkcje reklamowe
Dzięki raportom demograficznym i zainteresowań uzyskujesz dostęp do danych o wieku, płci i zainteresowaniach odbiorców Twojej strony. Jest to bardzo przydatna opcja. Nie zapomnij poinformować o tym użytkowników w polityce prywatności.
Ulepszona analiza linków
Ulepszona analiza linków była stosowana w nakładkach na stronę z wykorzystaniem oficjalnej wtyczki do Google Chrome. Obecnie wtyczka przestała być rozwijana (https://support.google.com/analytics/answer/6047802?hl=pl), a użytkownicy zgłaszają, że nie działa od dłuższego czasu. Tutaj napiszę, że u mnie czasem działa czasem nie.
Zastosowanie ulepszonej analizy linków pozwalało na osobne dane dla różnych linków z tą samą stroną docelową, można było rozróżniać elementy strony prowadzących do wielu miejsc (np. wyszukiwarka) oraz śledzić kliknięcia w przycisków i działań napisanych w JavaScript.
Możesz włączyć ulepszoną analizę linków i sprawdzić potem, czy działa u Ciebie w witrynie. Aby ta funkcja działała musisz jeszcze potem pamiętać aby w kodzie śledzenia dodać odpowiednie fragmenty kodu.
Ustawienia Google Search Console
Warto, naprawdę warto włączyć tę funkcję. Aby to zrobić dobrze abyś wcześniej skonfigurowała lub skonfigurował wcześniej usługę Google Search Console (dawniej Google Webmaster Tools) dla swojej strony.
- Wybierz Dostosuj Search Console
- Kliknij w link Dodaj
- Wybierz adres (pamiętaj o https, http, www lub bez www)
- Zapisz ustawienia
- Informacje o integracji będą widoczne po odświeżeniu ekranu.
- Teraz zapisz wszystkie ustawienia.
- Odśwież stronę (poprzez twarde odświeżenie – przyciski Ctrl+F5).
- Przejdź do Ustawienia Search Console
- Wybierz widoki danych, w których mają być włączone raporty Google Search Console
Analiza użytkowników
Ostatnią opcją jest Analiza użytkowników, dodaje ona dane o użytkownikach do raportów i aktualizuje obliczenia danych o użytkownikach. O tym jak Google oblicza dane użytkownikach możesz przeczytać w oficjalnej pomocy Google Analytics – https://support.google.com/analytics/answer/2992042?hl=pl .
Ustawienia usługi – podsumowanie
Poniżej załączam dla Ciebie zrzuty ekranu z podstawowych ustawień usługi.
Konfiguracja informacji o śledzeniu
W tej karcie mamy do wyboru opcje związane z informacjami przekazywanymi z naszej strony do Google Analytics z wykorzystaniem kodu śledzącego. W zakładce kod śledzenia znajdziesz właśnie skrypt śledzący wraz z instrukcją gdzie umieścić go na stronie. Przejdź do zakładki Gromadzenie danych.
Gromadzenie danych
W tych ustawieniach możesz włączyć zbieranie danych w ramach funkcji reklamowych. Są to Remarketing i Funkcje raportowania o reklamach. Jeżeli będziesz korzystał z systemów reklamowych i chcesz zbierać takiego dane to włącz te opcje i nie zapomnij poinformować odbiorców o tym w swojej polityce prywatności.
O wymaganiach dotyczących funkcji reklamowych Google Analytics przeczytasz więcej na oficjalnych stronach pomocy: https://support.google.com/analytics/answer/2700409?hl=pl
Google Signals
W trzecim kwartale 2018 roku Google wystartował z nową funkcjonalnością – Google Signals. Ma ona być uaktualnieniem dla funkcji reklamowych. W teorii po uruchomieniu tej funkcji Google będzie lepiej łączył dane na temat użytkowników i urządzeń z których korzystają.
Google opisuje Google Signals w następujący sposób:
- Nowe możliwości na różnych urządzeniach
Dostęp do nowego raportowania działań użytkowników na różnych urządzeniach i remarketingu na różnych urządzeniach. - Więcej statystyk dzięki danym od Google
Bardziej szczegółowe statystyki klientów na podstawie danych od Google, np. udoskonalonego raportowania o odbiorcach, danych demograficznych i wizytach w sklepie. - Wszystkie dotychczasowe Funkcje reklamowe
Dostęp do wszystkich dotychczasowych Funkcji reklamowych, np. raportów wyświetleń i remarketingu Display & Video 360, raportów wyświetleń i remarketingu w sieci reklamowej Google oraz list remarketingowych dla reklam w wyszukiwarce.
Po uruchomieniu Google Signals w panelu pojawi się również raport Różne urządzenia.
Po przejściu dalej Google Analytics poprosi Cię o wybranie usług, dla których ma zostać włączone Google Signals. Wybierz opcję aby aktywacja Google Signals dotyczyła tylko tej konkretnej usługi i aktywuj funkcję.
Na kolejnym ekranie pamiętaj o zapisaniu nowych ustawień.
Przechowywanie danych o użytkownikach i zdarzeniach
W ramach konfiguracji śledzenia możesz zmienić czas przez jaki Google Analytics będzie przechowywał dane o użytkownikach i zdarzeniach. Domyślna wartość czasu to 26 miesięcy. Możesz zmienić to ustawienie aby dane nie wygasały automatycznie.
Warto tutaj pozostawić włączoną opcję przywracania przy nowej aktywności. Dzięki temu system przywróci okres przechowywania identyfikatora użytkownika przy każdym zdarzeniu pochodzącym od tego użytkownika. Czyli aktualizujesz datę ważności od obecnej chwili zwiększoną o okres przechowywania (domyślnie 26 miesięcy).
User-ID
Google Analytics posiada funkcjonalność pozwalającą łączyć dane o użytkownikach dotyczące urządzeń i sesji na podstawie ich identyfikatora. Jest to funkcjonalność doskonale sprawdzająca się w przypadku stron subskrypcyjnych, sklepów internetowych i tam, gdzie następuje moment logowania się.
W tym podstawowym poradniku pominiemy tę funkcjonalność.
Ustawienia sesji
W ustawieniach sesji możesz zmienić czas limitu sesji. Czyli czasu według, którego Google Analytics będzie uznawał działania użytkownika jako jedną sesję. W momencie, gdy użytkownik w przeciągu tego czasu dokona jakiejś interakcji, np. przejścia na kolejną podstronę, Google Analytics cały czas będzie uznawał jego wizytę jako jedną sesję.
Po minięciu czasu określonego limitem interakcja użytkownika zostanie odczytana jako nowa sesje, najprawdopodobniej z źródłem bezpośrednim.
Limit czasu kampanii pozwala określić jak będą zachowywać się raporty konwersji i ecommerce, a dokładniej gdzie do jakiego źródła ruchu będzie przypisywana realizacja celu.
Pozostawmy te ustawienia tak jak są. Jeżeli będziesz potrzebowała lub potrzebował je zmienić to dobrze przemyśl konsekwencje tych działań zanim to zrobisz.
Bezpłatne źródła wyszukiwań
Jeżeli na Twojej stronie pojawi się ruch z wyszukiwarki której nie ma na liście domyślnych wyszukiwarek – https://support.google.com/analytics/answer/2795821#searchEngine – to ten ruch pojawi się jako ruch odsyłający. Aby znalazł się w ruchu bezpłatnych źródeł wyszukiwania powinnaś lub powinieneś skonfigurować nowe bezpłatne źródło wyszukiwania.
Ważna w tym przypadku będzie kolejność przypisywania – czyli z góry na dół. Jeżeli dwie wyszukiwarki w tej samej domenie będą korzystać z tego samego parametru zapytania to ruch zostanie przypisany do tej wyżej na liście.
O tym jak ta lista wpływa na wyniki wyszukiwania przeczytasz więcej w oficjalnej pomocy Google – https://support.google.com/analytics/answer/2795821?hl=pl .
Lista wykluczeń witryn odsyłających
Domeny, które znajdą się na tej liście wpływają na raporty pozyskiwania i przypisywanie realizacji konwersji do różnych źródeł. Jeżeli dodasz tutaj jakąś domenę to w raportach pojawi się ona jako ruch bezpośredni.
Jeżeli korzystasz z raportów e-commerce to powinnaś lub powinieneś umieścić tutaj domeny bramek płatności oraz domeny serwisów transakcyjnych banków.
Możesz też pobrać aktualizowaną listę witryn wykluczających i wprowadzić od razu wszystkie najpopularniejsze bramki płatności i serwery poczty email – Lista wykluczeń witryn odsyłających Google Analytics
Lista wykluczeń wyszukiwanych haseł
Google nie podaj w raportach zbyt wielu informacji na temat wyszukiwanych haseł. Jeżeli ustawisz tutaj jakieś hasło to ruch z tego hasła nie zostanie przypisaniu do źródeł ruchu bezpłatnego. Zostanie on przypisany do wejście bezpośredniego.
Odkąd Google wprowadził szyfrowanie wyników wyszukiwania i nie przekazuje większości haseł do raportów pozyskiwania ta opcja nie ma większego znaczenia.
Możesz tutaj wpisać nazwy swojej domeny, tak jakby użytkownik wpisywał ją w wyszukiwarkę.
Podsumowanie i kolejne kroki
Dzięki temu poradnikowi masz najprawdopodobniej za sobą podstawową konfigurację Google Analytics. Ustawiłaś lub ustawiłeś najważniejsze podstawowe funkcje. Poniżej opisałem kolejne kroki, które należy wykonać aby system statystyk działał. Oczywiście najważniejszą z nich jest instalacja kodu śledzenia.
Kolejne kroki
- Instalacja kodu śledzenia Google Analytics.
- Konfiguracja celów w Google Analytics, czyli zliczanie konwersji.
- Podstawowe filtry w Google Analytics.