Rotacja reklam w Google AdWords pozwala na wybór tego, czy nasze reklamy będą rotowane naprzemiennie, czy będą optymalizowane pod kątem kliknięć lub CVR (współczynnik konwersji). Specjaliści od kont Google AdWords dobrze wiedzą, że odpowiednia reklama potrafi zwiększyć CTR, a co za tym idzie obniżyć koszt przyszłych kliknięć (poprzez zwiększanie Wyniku Jakości), wpływa na prawdopodobieństwo zajścia konwersji (źródło: http://www.wordstream.com/blog/ws/2016/09/26/high-ctr-benefits ), na pozycję reklamy. Dlatego też zawsze staramy się optymalizować nasze konta dla wysokich wartości współczynnika kliknięć (CTR).

Obecnie (4 września 2017 r.) mamy możliwość ustawienia 4 możliwości rotacji reklam:

 • Optymalizuj pod kątem kliknięć: wyświetlaj reklamy mogące przypuszczalnie zwiększyć liczbę kliknięć
  Rozwiązanie, które wyświetla częściej reklamę, która jest częściej klikana, a co za tym idzie ma teoretycznie większy CTR.
 • Optymalizuj pod kątem konwersji: wyświetlaj reklamy mogące przypuszczalnie zwiększyć liczbę konwersji
  Wyświetla częściej reklamy, które prowadzą do konwersji na podstawie historycznych danych konta.
 • Równomiernie wyświetlaj naprzemiennie: wyświetlaj reklamy bardziej równomiernie przez co najmniej 90 dni, a następnie je zoptymalizuj
  Po okresie 90 dni kampania automatycznie rozpocznie optymalizację pod kątem kliknięć lub konwersji
 • Zawsze wyświetlaj naprzemiennie: wyświetlaj równomiernie mniej skuteczne reklamy z reklamami skuteczniejszymi i nie optymalizuj
  To ustawienie powoduje wyświetlanie reklam tak, aby wyświetlały się równomiernie i bez optymalizacji, czyli niejako mamy pełną kontrolę nad tym, aby cały czas pracować nad CTR i CVR

Zmiany rotacji reklam Google AdWords

Od końca września Google wprowadzi uproszczenie w rotacji reklam w postaci dwóch opcji: optimize (optymalizuj) oraz rotate indefinitely (równomierne wyświetlanie). Ma to znacznie uprościć konfiguracje ustawień kampanii Google AdWords. Poniżej krótki opis jak ma to działać w praktyce.

Optimize (optymalizacja wyświetlania reklam)

Google dzięki wprowadzeniu maszynowego uczenia się będzie określać, która z naszych jednostek reklamowych jest lepsze od pozostałych. Jakie czynniki ma brać pod uwagę automatyzacja i wybór najlepszej reklamy? Optymalizacja wyświetlania reklam odbywać ma się w oparci o słowo kluczowe, wyszukiwarne hasło, urządzenie, lokalizacje i inne czynniki, podejrzewam że chodzi tutaj o dane wpływające na wynik jakości słowa kluczowego, czyli CTR, dopasowanie słowa kluczowego do wyszukiwanego hasła, dopasowanie reklamy do strony docelowej, itd.

W przypadku gdy będziemy chcieli nastawić optymalizację pod kątem konwersji dla reklamy, na blogu Google AdWords znajdziemy infromację zalecające skorzystanie ze strategii ustalania stawek pod kątem konwersji. W przypadku, gdy już korzystasz ze strategii ustalania stawek AdWords automatycznie ustawi rotacje reklam na zooptymalizowaną.

Rotate indefinitely (równomiernie wyświetlanie reklam)

Google informuje, że nowy sposób wyświetlania reklam ma być odpowiednią opcją dla reklamodawców, jeśli jednak wolałbyś sam mieć większa kontrolę na reklamami będziesz musiał wybrać właśnie tę opcję.

Ustawienia rotacji reklam na poziomie grupy reklam

Ostatnią nowością związaną z rotacją reklam, z której osobiście przeogromnie się cieszę jest możliwość wyboru rotacji reklam na poziomie grupy reklam, dzięki temu w jednej kampanii będziemy mogli korzystać z obu sposobów rotacji, tak aby Google AdWords przynosił nam jeszcze większe zyski.

Źródło

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry