W związku z tym co się zaczyna dziać w Google Analytics, czyli zastępowanie słów kluczowych poprzez {not provided} chciałbym przedstawić moje sposoby radzenia sobie z tym problemem. Zobacz jak z poziomu AdWords zobaczyć hasła z których były wejścia na stronę!

#UWAGA

Pisząc ten artykuł założyłem, że Twoje konto AdWords połączone jest z kontami Webmasters Tools oraz Analytics

1. Wyszukiwane Hasła

Pierwszym i chyba najszybszym sposobem na sprawdzenie tego na jakie słowa kluczowe wyświetla się nasza reklama i które hasła zbierają kliknięcia jest raport „Wyszukiwane hasła” dostępny z poziomu raportu słów kluczowych.

Aby go zobaczyć musimy przejść do karty słów kluczowych, następnie wybrać rozwijane menu „Szczegóły„, a z niego wybrać „Wyszukiwane hasła

Wyszukiwane Hasła

Naszym oczom ukaże się raport wyszukiwanych haseł przez użytkowników, przy okazji dowiemy się do jakiego słowa kluczowego zostało dopasowane zapytanie, na jakie słowa wyświetla się nasza reklama i które są klikane z podaną CTR czy wartością średniego CPC, ilość konwersji, koszt słowa kluczowego.

Wyszukiwane Hasła

Raport ten daje nam też możliwość dodania haseł jako słów kluczowych lub jako wykluczających słów kluczowych na poziomie kampanii lub grupy reklam. W przypadku dodawania wykluczających słów kluczowych jestem zwolennikiem dodawania tych haseł do listy wykluczonych słów kluczowych, a niżeli bezpośrednio do kampanii, czy grupy reklam.

2. Wymiary -> Wyszukiwane hasła

Drugim sposobem jest skorzystanie z karty „Wymiary„, po wejściu w tę kartę należy z pierwszego rozwijanego menu wybrać opcję „Wyszukiwane hasła” i wtedy zobaczymy raport podobny po poprzedniego, jednak tym razem bez opcji dodawania słów kluczowych, ale z większą liczbą danych, którym możemy się przyjrzeć. Oczywiście widok ten możemy dostosować za pomocą rozwijanego menu „Kolumny

Wymiary: Wyszukiwane Hasła

3. Wymiary -> Płatne i bezpłatne wyniki wyszukiwania

Trzecim sposobem jest wykorzystanie raportu płatnych i bezpłatnych wyników wyszukiwania, w tym raporcie poza informacją na temat słowa kluczowego w naszej kampanii otrzymamy informację na temat bezpłatnych wyników wyszukiwania dla danego hasła oraz raport zbiorczy dla płatnych i bezpłatnych wyników.

Aby wyświetlić ten raport należy w karcie „Wymiary” wybrać w pierwszym po lewej wyświetlanym menu opcję „Płatne i bezpłatne wyniki wyszukiwania

Płatne i Bezpłatne Wyniki Wyszukiwanie

Podsumowując

Ciągle mamy dostępne narzędzie z poziomu AdWords, na których podstawie możemy zobaczyć z jakich płatnych słów kluczowych pochodzi ruch na naszej stronie, możemy sprawdzić ich typ dopasowania i na podstawie tych danych zmienić nasze słowa, teksty reklam, być może wpadniemy na jakiś pomysł nowej grupy reklam. Mam nadzieję, że Google nie zabierze nam tych danych, bo w przypadku wyłączenia tych danych będzie to strzał w kolano dla programu AdWords, gdyż jeśli nie będziemy wiedzieć co się dzieje ze słowami kluczowymi, nie będziemy mogli dopasować tych słów do reklamowanych przez nas produktów i usług, a jeśli nie możemy tego zrobić to po co się reklamować, skoro nie możemy ulepszać naszych kampanii?

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry