Tworzenie konta Google Analytics dla stron internetowych
Google Analytics to darmowe, popularne i podstawowe narzędzie do gromadzenia danych na temat ruchu na stronach internetowych. Dla Ciebie to podstawowa skarbnica wiedzy na temat użytkowników Twojego serwisu. Dzięki tej wiedzy możesz ulepszać swoją stronę, inwestować w skuteczniejsze kanały promocji. Zobacz jak założyć konto Google Analytics dla strony internetowej.
Jak założyć konto Google Analytics?
Jeżeli posiadasz już konto w usługach Google to aktywacja tej usługi przebiegnie bardzo szybko. Jeżeli jeszcze nie posiadasz swojego konta Google to możesz skorzystać z krótkiego poradnika na temat zakładania konta Google dostępnego pod tym linkiem: https://rozenberger.com/posts/p/konto-google-bez-gmail/.
Zakładam, że posiadasz już swoje konto Google, dlatego przejdź teraz na stronę marketingplatform.google.com/about/analytics/ i kliknij w przycisk Start for free znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu lub ten w środkowej części ekranu.
Zostaniesz przeniesiony na stronę logowania do usług Google, wprowadź swój email i wciśnij przycisk Dalej, na kolejnej podstronie zostaniesz poproszona/poproszony o podanie swojego hasła w usługach Google. Wpisz swoje hasło i przejdź do kolejnego ekranu.
Zostaniesz przekierowana/przekierowany na stronę usługi. Wybierz ten niebieski przycisk z napisem Rozpocznij pomiary na środku ekranu.
To co widzisz teraz to już dane potrzebne do założenia konta. W pierwszym kroku zostaniesz poproszona / poproszony o podanie Nazwy konta. Nie musi to być nazwa Twojej strony. Konta w Google Analytics mogą posiadać wiele Usług śledzenia. W prostym języku oznacza to tyle, że jeżeli będziesz chciała lub też będziesz chciał to nie musisz tworzyć nowych kont dla różnych domen. O hierarchii kont przeczytasz na końcu tego poradnika. Teraz skupmy się na dokończeniu zakładania konta. Proponuję Ci, żebyś wpisała lub wpisał nazwę swojej organizacja lub nazwę przedsięwzięcia, którego będzie dotyczyć konto.
Teraz masz możliwość ustawienia udostępniania danych konta. Google zaleca Ci wszystkie opcje. Z praktycznego punktu widzenia tylko te dwie pierwsze opcje są dla Ciebie interesujące. Nie będziemy teraz zgłębiać się mocno w te dwie ostatnie, interesujące z punktu przyszłych pomiarów są pierwsze dwie opcje.
Opcja Usługi Google pozwoli na dokładniejsze gromadzenie danych na temat użytkowników dzięki funkcji Google Signals. W telegraficznym skrócie chodzi o kojarzenie ze sobą jednego użytkownika na wielu urządzeniach. Pozwoli też na gromadzenie danych demograficznych oraz danych na temat zainteresowań użytkowników odwiedzających Twoją stronę.
Opcja Analiza porównawcza pozwoli Ci porównać dane Twojej strony internetowej z innymi podobnymi stronami. Jest to bardziej ciekawostka, która pokaże Ci czy w zestawieniu z innymi stronami radzisz sobie podobnie jak inni, czy może Twoja witryna internetowa odbiega od średniej branżowej. Oczywiście Twoje dane zostaną anonimowo dostępne też dla innych.
Są też dostępne dwie opcje, z których raczej nie skorzystasz. Chodzi mi o Pomoc techniczną oraz Specjalistów ds. konta. Osobiście ja nigdy nie otrzymałem takiej pomocy. Ale to może dlatego, że wolę poradzić sobie sam z problemem.
Przejdź teraz do kolejnego kroku konfiguracji wybierając przycisk Dalej.
W tym kroku możesz wybrać co będziesz. Google Analytics poza możliwością pomiarów stron i sklepów internetowych pozwala na integrację z aplikacji mobilnymi. Wymagane do tego jest konto Firebase. My jednak skupimy się teraz na stronach internetowych. Dlatego wybierz opcję Sieć – Ocena witryny. Przejdź Dalej.
To już ostatni krok zakładania konta, czyli ustawienie usługi. Teraz podaj nazwę swojej witryny internetowej (nie musi ona być zgodna z Twoją domeną, ale potem ułatwi to proces nawigowania po koncie). Podając swój adres sprawdź czy korzystasz z połączenia szyfrowanego. Jeżeli tak, to wybierz przedrostek https:// i wprowadź swoją domenę.
Pozostało już tylko wybranie kategorii branży. Wybór jest dość ograniczony. Ale to właśnie na tej podstawie Google będzie dobierać strony do raportów analizy porównawczej. Wybierz też strefę czasową raportowania według swojego kraju. Teraz pozostało już tylko wybranie przycisku Utwórz.
Pozostała jeszcze formalność, czyli akceptacja zasad przetwarzania danych zgodnie w wymogami RODO oraz warunki dotyczące danych udostępniania Google. Po zaznaczeniu checkboxów pozostaje tylko wybranie przycisku Akceptuję.
Teraz masz jeszcze możliwość zapisania się na newsletter od Google, a wyrażeniu lub odrzuceniu zgód na newsletter otrzymałaś / otrzymałeś linki do aplikacji mobilnych Google Analytics. Dzięki nim dane o swojej stronie masz dostępne 24 godziny na dobę z urządzenia z dostępem do Internetu.
Przed Twoimi oczami powinnaś lub powinieneś mieć teraz Identyfikator śledzenia usługi. Jest to unikalny kod dla Twojej usługi (strony internetowej) i pewnie jeszcze w przyszłości będziesz z niego korzystać.
Do pobrania
- Warunki korzystania z Google Analytics.
- Warunki współpracy w zakresie ochrony danych między Google, a właścicielami kont usług pomiarowych występującymi w roli administratorów.
- Aplikacja Google Analytics na Androida – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.giant
- Aplikacja Google Analytics na iOS – https://apps.apple.com/us/app/google-analytics/id881599038