Teksty dla użytkowników i seo?
Cześć, cieszę się, że chcesz pisać dobre teksty pod Google. Na początku chciałbym zaznaczyć, że nie jestem jakimś content ninja, lecz użytkownikiem, który spędza przed komputerem około 12 godzin, podejmuje swoją decyzję o opinie i opisy zawarte na stronach. Moją motywacją do napisania tego tekstu jest chęć uproszczenia moich decyzji zakupowych i uproszczenia znalezienia interesującej mnie informacji, a co za tym idzie zwiększanie mojej wydajności i oszczędność czasu, którego nikt z nas nie może kupić. Nie jestem jakimś odosobnionym przypadkiem i nie bardzo różnie się od Twojego odbiorcy. Skąd to wiem? zobacz kilka danych o użytkownikach internetu.
Trochę danych o użytkownikach internetu.
powyżej znajduje się ogólne zestawienie informacji o użytkownikach ze strony Google Consumer Barometr oraz wnioski, na które warto zwrócić uwagę.
Doświadczenie związane z produktem i wyszukiwarki internetowe jako bodźce
Pierwszą bardzo istotną informację dla Ciebie jest to, że o produkcie lub usłudze oraz naszym bodźcem do zakupu jest poprzednie doświadczenie związane z ofertą/produktem. Powinno Ci teraz w głowie zaświtać pytanie brzmiące „skąd ktoś może mieć doświadczenie związane z moją ofertą, skoro z niej nie skorzystał”. Nie zrobił tego, ale ma znajomych, przyjaciół, rodzinę, czyta fora, przegląda opinie i buduje swoje zaufanie do Twojej oferty.
Właśnie też z tego powodu „przejęcie” takiego klienta jest trudne, ponieważ informację o produkcie lub usłudze pozyskał od innych lub z miejsca, gdzie już jest klientem. Jest to też cenna wskazówka dla Ciebie, że warto w swojej działalności zadbać o doświadczenia i odczucia po zakupie produktu. Jeśli słyszałeś o momentach prawdy to zwrócisz uwagę na to, że jest to wynik drugiego momentu prawdy (SMOT), a coraz częściej słyszy się o zjawisku nazywanym UMOT (ultimate moment of truth). Dzięki dbaniu o swojego klienta zmniejszasz koszt jego pozyskania poprzez wydłużanie czasu życia klienta – proste i logiczne.
Warto zwrócić tutaj uwagę na równy rozkład kolejnych elementów wpływających na „odkrycie” produktu lub usługi. Wyszukiwanie przed zakupem oraz reklama mają łącznie 29% w tym zestawieniu. Jak dobrze wiesz system reklamowy Google AdWords oraz SEO całkowicie pokrywają wyszukiwarkę internetową, a dzięki możliwości reklamy w sieci partnerskiej Google reklamujesz swoje produkty i usługi w takich miejscach jak YouTube, Gmail, Onet, Wirtualna Polska i na milionach innych witryn.
Decyzja zakupowa – ZMOT i FMOT
Jestem w momencie, w którym wiem już czego potrzebuje, mam do rozwiązania pewien problem, mam już jakąś intencję. Dlatego teraz zajmę się poszukiwaniem bardziej szczegółowych informacji o produkcie i jak 56% internautów wykorzystam do tego wyszukiwarkę internetową! Będę czytał o marce, o produktach, będę czytał blogi i poradniki opisujące produkt, skorzystam z YouTube. Te wszystkie elementy to zerowy moment prawdy, który polega na odkrywaniu nowych informacji o rozwiązaniu mojego problemu.
56% użytkowników wykorzystuje wyszukiwarkę internetową internetową przy podejmowaniu decyzji zakupowych
Dzięki mojemu zachowaniu masz przynajmniej 3 miejsca w których możesz nakłonić mnie do korzystania z Twojej oferty – twoja strona, filmy na YouTube i media społecznościowe. A wiedząc, że 56 procent internautów wykorzystuje wyszukiwarkę do podjęcia tej decyzji to jest to obowiązkowe miejsce w którym powinieneś się znaleźć. Cenną informacją dla Ciebie jest to, że im dokładniej zaczynam szukać, czyli kolokwialnie mówiąc buduje coraz dłuższe zapytanie, to łatwiej jest Ci do mnie trafić poprzez wyszukiwarkę. Stąd w branży SEO wzięło się twierdzenie „długiego ogona”, które polega na bardzo mocnym precyzowaniu zapytania do wyszukiwarki. Te zapytania są mniej konkurencyjne, a decyzja zakupowa jest pewniejsza.
Jest jeszcze bardzo jedna ważna informacja, której nie możesz pominąć. Mianowicie chodzi o to kiedy przed zakupem zaczynam szukać informacji o produkcie. Jeśli zobaczysz pierwsze 4 pozycję to powinieneś dojść do wniosku, że zrezygnowanie z promowania swojego produktu lub usługi może spowodować zatrzymanie sprzedaży.
Dla prowadzących lokalną firmę
Jeśli myślisz, że prowadząc lokalną firmę te dane Ciebie nie dotyczą to jesteś w błędzie! Jeśli chcesz promować swoją restaurację, drukarnię, salon fryzjerski, warsztat samochodowy lub cokolwiek będące lokalnym biznesem to też musisz brać pod uwagę Internet. Nie dotyczy to tylko firm z takich miast jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Szczecin … Dotyczy to bardziej i mniej konkurencyjnych rynków! Myślę, że obraz jest warty więcej niż słowa więc spójrz proszę na te dane poniżej
88 % użytkowników wykorzystuje wyszukiwarkę internetową do znalezienia informacji lokalnych
Tytuł tekstu
Jest to przecież oczywista oczywistość, że tytuł Twojego tekstu będzie miał bardzo duży wpływ na to, czy w ogóle użytkownik będzie chciał przeczytać Twój artykuł. Spójrz na pierwsze strony gazet i czasopism, na strony główne takich gigantów jak Wirtualna Polska lub Onet. One To właśnie one zadecydują o tym czy zakupisz produkt i czy zaangażujesz się w daną stronę.
Na podstawie przedstawionych wcześniej danych można wnosić, że Twój tekst:
- Powinien wskazywać rozwiązanie jakiegoś problemu – Twoja oferta na pewno rozwiązuje jakiś problem, oszczędza czas, pieniądze, upraszcza jakiś proces. Taki tytuł będzie przyciągał uwagę, właśnie przez wskazywanie rozwiązania, na przykład „Pisz teksty pod Google i dla użytkowników„. Jeśli piszesz tekst o swojej ofercie to zawrzyj już w nim rozwiązanie związane z pewną dziedziną mojego życia czy pracy.
- Jeśli prowadzisz lokalną firmę to w tytule tekstu zawrzyj informację o miejscu, którego dotyczy tekst
- Powinien zawierać słowa klucze o których piszesz – jak widzisz w moim przypadku „słowa klucze”, które mają przykuć twoją uwagę to teskty Google użytkownicy
- Używaj wyliczeń i wyjaśniaj „jak”
- Wywołuj emocji
Nie wskaże Ci tutaj informacji o 100 najlepszych tytułów, to już jest zrobione. Wystarczy skorzystać z Google (dla Twojej wygody na górze strony jest wyszukiwarka Gogle 😉 )
Pisz do odbiorcy
O jak denerwują mnie teksty, gdzie czytam „nasza firma”, „nasi specjaliści”, gdzie widzę bez osobowe zwroty typu „należy nanieść”, „można osiągnąć” „bla bla bla” … Opamiętaj się! Przecież chcesz się komunikować ze mną, z Twoim potencjalnym klientem dlaczego więc nie traktujesz mnie jak człowieka, czemu cały czas mówisz o sobie, a nie o tym co dzięki Twojemu rozwiązaniu będę miał. Zauważ, że ten tekst jest pisany cały czas do Ciebie i jego celem jest rozwiązanie Twojego i mojego problemu. Twojego ponieważ, chcesz się lepiej komunikować z odbiorcą, a mojego ponieważ, chcę skrócić czas spędzany na szukaniu informacji i podejmowania decyzji.
Skąd mam wiedzieć do kogo piszę?
Jest to bardzo proste i bardzo trudne zarazem. Jeśli nie wiesz do kogo piszesz, to nie wiesz co pisać. Dlatego też powinieneś mieć swoje archetypy odbiorców, które będą posiadały pewne zestawy cech, potrzeb i problemów. Jeśli nie masz person i nie masz strategii … no cóż pisz dalej, może do kogoś trafisz.
Piszę i publikuję teksty, ale nie wiem kto jest odbiorcą
Teraz przyszedł moment na autopromocję. Jeśli już prowadzisz serwis, stronę, sklep internetowy i chciałbyś się dowiedzieć kiedy kto i jak się zachowuje na Twoich stronach to zadzwoń lub napisz do mnie. Korzystając z Google Analytics, czy innego systemu analityki internetowej przygotuję Ci takie dane. Kontakt do mnie jest gdzieś na tej stronie.
Format tekstu
Nie lubię tekstów, w których gubię się w tekście i nie wiem do końca o co chodziło autorowi. Nie jestem mistrzem z językiem polskiego i słabo interpretuję poezję. Dlatego proszę Cię
- Segmentuj tekst używając nagłówków
- Używaj pogrubień w miejscach na które powinienem zwrócić uwagę
- Stosuj listę wyliczeń w momencie wymieniania pewnej ilości cech
- Obraz jest warty więcej niż słowa i jest dla mnie prostszy w odbiorze – tak chodzi mi o proste infografiki,
- Linkuj do stron wewnątrz Twojej strony, uprości to nawigację
- Wskazuj i linkuj źródła na które się powołujesz, otwieraj je w nowym oknie
- Zoptymalizuj obrazy
- Call to Action – jeśli chcesz, żebym coś zrobił to napisz to
Meta tytuł i meta opis
Będzie krótko i na temat. Są to elementy, które widzisz w wynikach wyszukiwania (SERP). Najbardziej istotne elementy znajdziesz poniżej w liście
- Stosuj CTA w title i descritption – zwiększa to wskaźnik klikalności (CTR) w wynikach wyszukiwania
- W meta opisie masz tylko około 170 znaków na strzeszczenie i nakłonienie mnie do kliknięcia w Twój wynik
- W meta tytule masz około 70 znaków na przyciągnięcie mojej uwagi
- Powinny być spójne z tym co znajdę na Twojej stronie
Kategoryzacja, grupowanie tekstów, okruszki
Bardzo przydatną z mojego punktu widzenia sprawą są skategoryzowanie Twoich tekstów. Ułatwi mi to przeszukiwanie Twojej strony. Poza oczywistymi kategoriami, użyj do tego tagów. Pamiętaj o tym, że z wykorzystaniem kategorii możesz zbudować pewną hierarchię tekstów i dokładniej je grupować, na to Ci nie pozwolą tagi ponieważ mają bardziej płaską strukturę. Okruszki pomagają mi przechodzić wyżej w drzewie kategorii.
Podaj dalej
Jeśli ten tekst pobudził Twoje synapsy i neurony do pracy to podaj go dalej!