Najprawdopodobniej po przeczytaniu pierwszej części tego artykułu posiadasz już upatrzoną domenę i hosting dla strony swojej organizacji pozarządowej. Mam nadzieję, że nie zdecydowałeś się na żadne półśrodki w postaci darmowych hostingów, domen, czy kreatorów witryn. Jeśli nie przeczytałeś pierwszej części to zapraszam do początku tego poradnika, gdzie dowiesz się również co było motywacją do powstania tych artykułów.

W tej części poruszę temat wyboru systemu zarządzania treścią, wybór należy do Ciebie, a wszelkie umieszczone tutaj treści są moją subiektywną oceną.

Czym jest system zarządzania treścią

Nie będę się wymądrzał, bo nie o to chodzi. Dobrą definicję znajdziemy w uwielbianej przez uczniów i studentów wikipedii.

[pullquote align=”center”]

System zarządzania treścią (ang. Content Management System, CMS) – oprogramowanie pozwalające na łatwe utworzenie serwisu WWW oraz jego późniejszą aktualizację i rozbudowę przez redakcyjny personel nietechniczny. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie internetowym zarządzanym przez CMS odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze i moduły.
źródło – Wikipedia

[/pullquote]

Czy potrzebuję systemu CMS?

Oczywiście, że nie potrzebujesz, możesz stworzyć zwykłą stronę internetową w HTML z wykorzystaniem CSS lub wykorzystać takie języki programowania jak PHP, Java Script itp. Pytanie tylko ile czasu zajmie Ci nauczenie się tych języków, zbudowanie gotowej działającej strony i jak łatwo będzie edytować zawartość strony. Właśnie dlatego powstały systemy CMS – żeby ułatwić zarządzanie tym co znajduje się na stronie internetowej. Owszem one również wymagają pewnej wiedzy, ale nie jest ona niezbędna, żeby okiełznać te systemy.

Jeśli chciałbyś nauczyć się robić strony od podstaw to polecam portal W3Schools.com, dzięki któremu zaznajomisz się z podstawami tworzenia stron WWW. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie niż specjalne szkolenia, czy materiały w postaci podręczników i skryptów

Pojedynek Open Source CMS

W związku z tym, że wykosztowaliście się ze swoją organizacją na serwer i domenę, chciałbym Wam zaprezentować darmowe i otwarte systemy zarządzania treścią, ale najpierw krótka definicja open source (również od cioci wikipedi)

[pullquote align=”center”]

Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych
źródło – Wikipedia

[/pullquote]

W porównaniu tym przyjrzymy się trzem najpopularniejszym w tym momencie systemom zarządzania treścią: Joomla, Drupal oraz WordPress. Zacznijmy od najbardziej rozwiniętego systemu, czyli Drupala

Drupal CMS

Jest to chyba najbardziej rozbudowane narzędzie jakie możemy sobie wyobrazić. Daje naprawdę ogromne możliwości zarządzania stroną internetową, nadaje się do tworzenia małych statycznych stron stowarzyszeń i większych portali. Docenią go głównie osoby biegle posługujące się językami webowymi, a specjaliści doceniają jego nieograniczone możliwości administracyjne. Jeśli zdecydujecie się na wykorzystanie Drupala to możecie być pewni, że decydujecie się na bardzo stabilny i bezpieczny system, który pozwoli na zaawansowaną edycję wyglądu, menu, uprawnień użytkowników, szereg bardzo dobrych modułów, a z wykorzystaniem tego narzędzie bez problemu wdrożycie forum, bloga, kanał aktualności, głosowania i czego tylko sobie zamarzycie (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku).

Niestety w związku z rozbudowaniem tego systemu przychodzi też jego złożoność i skomplikowanie. Jeśli będziecie chcieli wykorzystać drupala do zarządzania treścią powinniście znać podstawy programowania PHP, nie mieć trudności z HTML oraz CSS. Jest też kolejny mankament tego systemu, mianowicie wszystkie te rozbudowane funkcje potrzebują solidnego serwera.

Joomla

Joomla to kolejny z najpopularniejszych systemów CMS, również całkowicie darmowy, nie jest ona tak bardzo rozbudowana jak Drupal, ale na początek do najłatwiejszych też nie należy. Na pierwszy rzut oka (zaraz po instalacji) może przytłoczyć ilością funkcji, jednak po parokrotnym przeklikaniu wszystkich zakładek przyzwyczaicie się do tego ogromu opcji.

Jeśli nigdy nie zajmowałeś się tworzeniem stron internetowych to Joomla nie powinna sprawić Ci większego problemu (choć to też kwestia wytrwałości). Korzystając z Joomli nie dostajemy aż tylko możliwości dostosowania i dopasowania systemu jak ma to miejsce w drupalu, ale ilość funkcji jest i tak imponująca. Korzystając z tego systemu bez problemu znajdziemy również wsparcie techniczne na forach, czy w postaci poradników, mnogość rozszerzeń i dopasowań powinna spokojnie wystarczyć na prosta stronę stowarzyszenia wraz z aktualnościami

WordPress

WordPress w swoim założeniu miał być prostą platformą blogową, jednak prostota i intuicyjność tego systemu porwała szerokie grono zwykłych użytkowników,  web developerów i programistów do takiego stopnia, że WordPress rozwinął się na taką skalę, że dziś spokojnie można wykorzystać go do blogowania, jako firmową stronę internetową, czy mały sklep internetowy. Ogromną zaletą tego systemu jest mnogość dodatkowych wtyczek i motywów, które rozwiną naszą stronę. Dodatkowo w Internecie znajdziemy mnóstwo darmowych i płatnych skórek graficznych, dzięki którym wygląd strony można zmienić w kilka minut paroma kliknięciami myszki.

Co przemawia za wordpresem? Prostota! Nawet początkujący web developer, czy programista poradzi sobie ze złożonością tego systemu. Ba zwykły człowiek, który idzie ulicą powinien sobie z nim poradzić! Po instalacji otrzymujemy od razu skonfigurowany system blogowania, który można wykorzystać jako kanał aktualności (i nie tylko), bez problemu dodajemy nowych użytkowników, tworzymy podstrony (bez obawy można kopiować teksty z worda, czy open/libre office).

Niestety system nie nada się do skomplikowanych stron biznesowych, no chyba, że mamy dobrego programistę w zanadrzu, ale pewnie jeśli masz programistę to wybierzesz durpala lub joomlę. Pomimo faktu, że WordPress pozwala na tworzenie ciekawych i dość rozbudowanych stron internetowych, ciągle za sprawą ograniczonej funkcjonalności, najczęściej stosowany jest jako system do tworzenia blogów i stron zrzeszających stosunkowo niewielką liczbę użytkowników.

Jest jeszcze jedna bardzo duża zaleta wordpressa – ogromna społeczność, która pomorze Ci dostosować elementy systemu, a praktycznie na prawie każde pytanie dotyczące wordpressa jest już odpowiedź.

Kto korzysta z tych systemów?

Jako ciekawostkę mogę Wam podać „największe” marki korzystające z tych systemów.

I tak oto z systemu DRUPAL korzystają:

Z systemu JOOMLA korzystają

Z systemu WORDPRESS korzystają

Popularność systemów CMS

W związku z tym, że przy wyborze systemu ważne jest to na jakie wsparcie możemy liczyć, a przy darmowych systemach możemy głównie liczyć na wsparcie społeczności chciałem pokazać Ci jeszcze jak popularne są te systemy wśród internautów. Poniżej znajduje się wykres pochodzący z Google Trends, wskazujący zainteresowanie każdym z tematów.

Jeśli chodzi o popularność instalacji to serwis BuiltWith.com podaje informację o tym, że 50% z używanych systemów zarządzania treścią to WordPress

Mój wybór systemu CMS

Próbowałem z Drupalem, ale czasu nie miałem, myślałem o Joomli, ale znowu nie było kiedy przysiąść na chwilę i przygotować coś więcej. Zdecydowałem się na WordPress bo to system idealny stworzony dla mnie. Sam mogę dostosowywać system, nie muszę Tworzyć koła od nowa, nie mam wymagań dotyczących indywidualnego wdrożenia. Dla mnie ekstra. I przede wszystkim prostota! Ale najlepiej by było gdybyś sam wypróbował każdy z tych systemów!

Wymagania systemowe

Nie poruszyłem tutaj wymagań systemowych tych systemów, więc pokrótce – im system większy, tym ma większe wymagania i jest bardziej zasobożernych. W Internecie za pomocą wyszukiwarki znajdziecie wymagania systemowe tych systemów, ja wymienię je tylko od tych najcięższych

  1. Drupal
  2. Joomla
  3. WordPress

Jeśli nie wiesz jak wyszukać te informację to napisz do mnie, ale jeśli chcesz zostać mistrzem wyszukiwania? Przeczytaj o zaawansowanych operatorach wyszukiwania i przestań błądzić w wyszukiwarce!

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry